Odnaleziono szczątki rzadkiego gatunku człowieka. Mają 850 tys. lat

Prehistoryczna zagadka jednego z naszych przodków powoli zaczyna się układać. Co nowo odkryte szczątki gatunku człowieka sprzed 850 tys. lat mówią nam o naszej ewolucji? Czy na terenie Europy mieszkał wtedy jeszcze inny, nieznany gatunek człowieka?

Odnaleziono kolejne szczątki gatunku homo antecessor
Odnaleziono kolejne szczątki gatunku homo antecessorEmőke DénesWikimedia

Niedawne wykopaliska na słynnym stanowisku archeologicznym w Atapuerca w hiszpańskiej prowincji Burgos odkryły szczątki osobnika należącego do archaicznego gatunku ludzkiego znanego jako homo antecessor. Gatunek ten zamieszkiwał Ziemię od 1,2 miliona do 800 tys. lat temu i jest najstarszym hominidem znalezionym w zachodnioeuropejskich zapisach kopalnych.

Najstarszy europejski hominid

Homo antecessor, co oznacza po łacinie "człowiek pionier", został po raz pierwszy odkryty w jaskini Gran Dolina w Atapuerca w 1994 roku, czyli równo 30 lat przed obecnym znaleziskiem. Został zidentyfikowany jako odrębny gatunek w 1997 roku i przez pewien czas uważano go za ostatniego wspólnego przodka dzielonego przez współczesnych ludzi i neandertalczyków. Jednak nowsze badania sugerują, że nie jest to prawdą, a homo antecessor był odgałęzieniem linii ewolucyjnej współczesnego człowieka, które rozwinęło się tuż przed rozdzieleniem się linii ludzi i neandertalczyków.

Jakie szczątki odnaleziono?

Podczas wykopalisk z 2024 roku badacze z Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Człowieka i Ewolucji Społecznej natrafili na szczątki niezidentyfikowanego hominida. Odkryli liczne fragmenty czaszki, dwa fragmenty kości żuchwy, kilka kręgów, kość z nadgarstka oraz pojedynczy ząb siekacz.

Szczątki ostatecznie zidentyfikowano jako należące do kobiety gatunku homo antecessor, która straciła życie w wieku około 25 lat. Procedury datowania ujawniły, że kobieta żyła około 850 tys. lat temu, w okresie wczesnego plejstocenu.

Ślady homo antecessor prawdopodobnie odnaleziono także w innych miejscach Europy

Podczas wykopalisk w 1994 roku wydobyto około 170 elementów szkieletu homo antecessor, a także narzędzia kamienne, które były przez nich używane. Kolejne wykopaliska w tym miejscu odkryły dalsze narzędzia i kolejne około 70 elementów szkieletu, pochodzących od nieznanej liczby osobników, którzy zmarli lub zostali pochowani w hiszpańskiej jaskini prawie milion lat temu.

Co ciekawe, narzędzia odzyskane z wykopalisk homo antecessor w latach 90. i wczesnych 2000. odpowiadały narzędziom znalezionym na kilku innych stanowiskach archeologicznych rozsianych po całej Europie Zachodniej. Nie odzyskano jednak z tamtych miejsc żadnych skamieniałości tych hominidów, przez co brakuje pewności, czy rzeczywiście to homo antecessor był ich twórcą.

Jedyne pewne pozostałości gatunku homo antecessor odnaleziono w 1994 i 2024 w hiszpańskiej jaskini w Atapuerca. Pozostałe ślady są oceniane na prawdopodobnie wykonane przez homo antecessor dlatego, że nie są znane żadne inne gatunki człowieka żyjące na terenie Europy w tamtych czasach. Możliwe więc, że albo rzeczywiście wykonał je homo antecessor, albo są efektem działalności nieznanego nam do tej pory gatunku hominidów.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas