Odnaleźli grobowiec w Egipcie, który ma 3200 lat. Co znajdowało się w środku?

Podczas badań archeologicznych w starożytnej egipskiej nekropolii Sakkara odkryto cały kompleks grobowców, których wiek szacuje się na 3200 lat. Badacze donoszą, że w środku znajdują się wyjątkowe płaskorzeźby. Co przedstawiają?

Archeolodzy w Sakkarze odkryli rozległy podziemny kompleks grobowców, których wiek określono na 3200 lat. Jak twierdzą badacze, cały system należał do zarządcy świątyni Amona, Panehsy, który żył za panowania faraona Ramzesa II. 

Odnalezione struktury składają się z dziedzińca kolumnadowego, wolnostojącej świątyni, czterech kaplic oraz przejścia prowadzącego do podziemnych komór grobowych. Wewnątrz grobowców specjaliści zauważyli wizerunki Panehsy’ego i jego żony Baii, którzy brali udział w specjalnych rytuałach religijnych.

Jak zauważają archeolodzy, najbardziej niezwykłym odkryciem jest płaskorzeźba przedstawiająca siedzącą przy stole ofiarnym zmarłą parę. Obok nich znajduje się kapłan o imieniu Piay, który jest owinięty w skórę z lamparta - miał on nadzorować kult pochówku i śmierci Panehsy’ego. Specjaliści podkreślają, że płaskorzeźba odznacza się kunsztem wykonania i szczegółowością. Ponadto dwie z czterech odnalezionych kaplic zachowały się w bardzo dobrym stanie. Zawierają one płaskorzeźby, na których przedstawiono kondukt pogrzebowy i sceny z życia pozagrobowego.

Reklama

Fragment kompleksu został odnaleziony już w 2019 roku, jednakże z powodu pandemii i obostrzeń prace archeologiczne zostały wznowione dopiero we wrześniu 2022 roku. Z kolei większość prac miała miejsce w lutym i marcu tego roku.

Starożytna nekropolia Sakkara

Sakkara od 3000 roku p.n.e. była specjalnym miejscem pochówku elity pochodzącej z dawnej stolicy Egiptu Memfis (epoka Starego Państwa  2675-2170 r. p.n.e.). Miejsce to zlokalizowane jest blisko Kairu i od około 100 lat jest obszarem intensywnych prac archeologicznych. Archeolodzy mają nadzieję, że obszar ten będzie nadal dostarczał wiedzy i artefaktów dotyczących życia Egipcjan od wczesnego okresu dynastycznego aż do okresu grecko-rzymskiego.

Jak powiedział Mostafa Waziri, sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady Starożytności: - Nowe odkrycie rzuca światło na rozwój nekropolii Sakkara w okresie dynastii Ramzesa II. [Wykopaliska - red.] wprowadzają nowe osoby do naszej wiedzy, które były do tej pory nieznane ze źródeł historycznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Egipt | starożytność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama