Pod wodą u wybrzeży Włoch odnaleziono tajemniczą koncentryczną konstrukcję

Na zachodnim wybrzeżu Włoch archeolodzy odnaleźli wyjątkową budowlę z czasów rzymskich, która spoczywa na dnie morza. Co ciekawe jej szczególna konstrukcja wskazuje na zaawansowane techniki budowlane. Czym ona jest?

Tajemnicza podwodna budowla znajduje się zaledwie kilka metrów od brzegu Campo di Mare na zachodnim wybrzeżu Włoch. Tworzy ją konstrukcja o średnicy około 50 metrów. Dzięki badaniom archeologów miejsce to ujawnia tajniki luksusowego stylu życia rzymskiej arystokracji. Jednocześnie na jaw wychodzą szczegóły zaawansowanych technik budowlanych minionych wieków. 

Dawna podwodna konstrukcja ujawnia prawdę

Naukowcy uważają, że podwodna konstrukcja jest specjalnym pawilonem, który wchodził w skład rzymskiego kompleksu willowego - niestety reszta budynków nie została jeszcze odkryta.

W trakcie prac archeologicznych udokumentowano, że w podwodnym pawilonie znajduje się podwójny pas ceglanych ścian, które są oddzielone od siebie przestrzenią o szerokości trzech metrów. Obie konstrukcje posadowione są na sztucznie wyłożonej glinie. Co ciekawe w glinianym fundamencie zachowały się drewniane szalunki, a także liczne słupy fundamentowe.

Reklama

Same ściany zbudowane są z podwójnej warstwy cegieł, które składają się m.in. z zaprawy i żwiru. Specjaliści zaznaczają, że ta szczególna metoda budowy wskazuje na istnienie zaawansowanej inżynierii, która zapewniała odporność budowli na trudne środowisko morskie.

Badania ujawniły także, że na konstrukcji zachowała się powłoka "opus signinum". Była ona używana głównie ze względu na swoje szczególne właściwości hydroizolacyjne - wykorzystywano ją przy budowie m.in. akweduktów i dawnych cystern.

W centrum budowli natknięto się na nawierzchnię "opus sectile", która jak podaje portal Areonews.net, "wskazuje na bogactwo i elegancję konstrukcji". "Opus sectile" to specjalna technika dekoracyjna, która bazowała na ciętych i inkrustowanych materiałach. Tworzyły one skomplikowane wzory, często spotykane w luksusowych wnętrzach.

Jak podaje w oświadczeniu Soprintendenza Archeologia Belle Arti Paesaggio Etruria Meridionale, szerokie zastosowanie różnych technik budowalnych demonstruje wyrafinowane zdolności konstruktorskie oraz wrażliwość estetyczną tamtych czasów.

Archeolodzy uważają, że dawny pawilon był reprezentacyjnym elementem rzymskiej willi, który odzwierciedlał bogactwo domowników. Jednocześnie "strategiczną i prestiżową lokalizację obiektu" potwierdza bliskość historycznej drogi Via Aurelia.

Planowane jest wykonanie szczegółowych badań geofizycznych całego kompleksu we współpracy z Narodowym Instytutem Geofizyki i Wulkanologii. Analizy mają na celu ujawnienie kolejnych tajemnic budowli, a także mają pomóc w jej ochronie przed nieustanną erozją.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | historia | Włochy | Starożytny Rzym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy