Podczas remontu kamienicy we Wrocławiu pod tynkiem odkryli wyjątkowy napis

Podczas remontu kamienicy we Wrocławiu odkryto wyjątkowy napis "Restauracja Lwowianka". Pochodzi z czasów powojennych, kiedy to Niemcy opuszczali miasto, a na ich miejsce przybyli Polacy z Kresów Wschodnich.

Podczas remontu elewacji kamienicy przy ulicy Słowiańskiej 17 we Wrocławiu odkryto niezwykłą pamiątkę po przybyłych do Wrocławia pionierach: Polakach z Kresów Wschodnich. Spod tynku wyłonił się napis "Restauracja Lwowianka". Budynek znajduje się niedaleko Parku Słowiańskiego, naprzeciwko Zajezdni Tramwajowej "Ołbin" MPK. O odkryciu poinformował na swoim profilu na Facebooku Beard of Breslau — wrocławski przewodnik Maciej Wlazło.

Co mieściło się na parterze wrocławskiej kamienicy?

Jak informuje zdjęcie anonsu na profilu przewodnika, w restauracji "Lwowianka", znanej następnie jako "CORSO" codziennie od 19.00 do 24.00 odbywały się dancingi. Wrocławianie miejsce to mogą kojarzyć jako Jadłodajnię Caritasu. Z kolei przed wojną była tu restauracja "Braustüb'l zum Haltesignal".

Reklama

Co stanie się z napisem?

Jak widać na zdjęciach, dolna część budynku jeszcze czeka na remont. Czy jest szansa, by zachowano historyczny napis?

Portalowi wroclaw.pl udało się skontaktować w sprawie napisu z firmą Atena&HJW, która zarządza nieruchomością. - Już właściwie kończymy remont elewacji, proszę jednak nie panikować, wstrzymamy się z zamalowaniem napisu "Restauracja Lwowianka". Zwrócimy się w tej sprawie o opinię do dolnośląskiego konserwatora zabytków - poinformowała przedstawicielka firmy Atena&HJW, która nadzoruje roboty remontowe przy Słowiańskiej 17.

Przeczytaj także:

Syberię mogły zamieszkiwać nieznane nam ludy. Stała za tym wielka migracja

To najdłuższe budynki na świecie. Niektóre mają ponad kilometr długości!

Archeolodzy znaleźli w Turcji prawdziwy skarb. To rzadkie zabytki starożytności

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wrocław
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama