Potwór morski z rozwidlonym językiem odnaleziony w Meksyku

Wiktor Piech

Wiktor Piech

Aktualizacja

Naukowcy podają, że odkryli nowy gatunek, który datowany jest na około 90 milionów lat. Wyjątkowe szczątki należą do zwierzęcia, które było jednym z pierwszych mozazaurów, które zdołały osiągnąć ogromne rozmiary.

Nowy gatunek morskiego zwierzęcia został odkryty w Meksyku
Nowy gatunek morskiego zwierzęcia został odkryty w MeksykuFacebook: IFLScience; credit: Illustration © Luis Rey 2023123RF/PICSEL

Odnalezione w Meksyku szczątki zwierzęcia należą do podrodziny Plioplatecarpinae z rodzaju Yaguarasaurus - jest to grupa wymarłych morskich gadów, które żyły w później kredzie. Naukowcy sugerują, że miały one rozwidlone języki, co ma wynikać z ich szczególnej anatomii podniebienia i zębów. Najbardziej spokrewnionymi z nimi obecnie żyjącymi zwierzętami są m.in. węże.

Nowoodkryty gatunek mozazaura został nazwany Yaguarasaurus regiomontanus. Drugi człon nazwy pochodzi od mieszkańców miasta Monterrey (los regiomontanos), które zlokalizowane jest najbliżej miejsca odkopania skamieniałości.

Niezwykły prehistoryczny gad z Meksyku

W warstwach wapienia w formacji Agua Nueva naukowcom udało się odnaleźć prawie kompletną i dobrze zachowaną czaszkę wymarłego zwierzęcia. Na jej podstawie oszacowali, że miał on 5,2 m długości, przez co od razu stał się jednym z najwcześniej znanych mozazaurów, które osiągnęły duże rozmiary.

Mozazaury to rodzina wielkich, wymarłych wężowatych mięsożernych morskich gadów. Jak donoszą geolodzy, warstwy geologiczne, w których znajdowały się szczątki, są znane z obfitości bardzo dobrze zachowanych ryb i innych stworzeń morskich. Materiał osadzał się w otwartym środowisku szelfowym w warunkach beztlenowych.

Największe mozazaury osiągały długość 17,5 metrów, a ich głowy mogły mieć aż dwa metry długości. Z kolei ich szczęki posiadały szereg 10-centymetrowych zębów. Żywiły się rybami, żółwiami, mięczakami i skorupiakami i zamieszkiwały dawny Atlantyk, Pacyfik i Tedydę. Miały one opływowe ciała zakończone silnie umięśnionym ogonem, a kończyny były przekształcone w płetwy. Zwierzę poruszało się w podobny sposób jak obecny węgorz.

Odkrycie nowego gatunku prehistorycznego gada w Meksyku zapewnia badaczom nowy wgląd, w jaki sposób zwierzęta te rozprzestrzeniały się i różnicowały podczas turonu (drugie piętro późnej kredy).

Jak piszą naukowcy swoim artykule naukowym: "To pierwszy i najbardziej kompletny raport z obu Ameryk o Yaguarasaurusie z Meksyku. To jeden z najwcześniejszych dużych mozazaurów. Wraz z Yaguarasaurus columbianus, Russellosaurus coheni i nienazwanym plioplatecarpinem z Teksasu dokumentuje szybką dywersyfikację i ekspansję plioplatecarpinów w królestwie morskim w turonie".

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of South American Earth Sciences.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas