Prehistoryczne kobiety mogły wynaleźć genialną broń, która dawała im nową siłę

Naukowcy sugerują, że miotacz oszczepów mógł być wykorzystywany przez prehistoryczne kobiety, by wystrzeliwać oszczepy z taką samą siłą lub większą, aniżeli mężczyźni. Dzięki czemu mogły zacząć przejmować od nich obowiązki łowieckie.

Naukowcy sugerują, że kobiety mogły wymyślić rewolucyjny paleolityczny miotacz oszczepów
Naukowcy sugerują, że kobiety mogły wymyślić rewolucyjny paleolityczny miotacz oszczepówgaborballa123RF/PICSEL

Badacze w swoich analizach zauważyli, że miotacze oszczepów (atlatl) "wyrównują" siłę kobiet i mężczyzn. Dlatego też specjaliści są zdania, że rewolucyjna, jak na tamte czasy, broń zrekompensowała mniejsze rozmiary ówczesnych kobiet.

Atlatl, inaczej miotacz oszczepów, składa się z wydrążonego lub płaskiego fragmentu drewna, który służy jako dźwignia napędzająca oszczep. Broń była używana głównie w górnym paleolicie (około 30 000 lat temu). Jak podają naukowcy, jest to broń dalekiego zasięgu - nowożytne próby wykazały, że oszczepy osiągały odległość aż 260 m. Wprawni użytkownicy miotacza mogą rzucić oszczepem z prędkością nawet 150 km/h.

Badania nad rewolucyjną bronią z paleolitu

Naukowcy jeszcze raz pochylili się nad niezwykłą bronią z paleolitu. W swoich eksperymentach poprosili 108 osób o rzucenie oszczepem 10 razy bez wykorzystania atlatla oraz 10 razy z użyciem zrekonstruowanego miotacza.

Wyrzucany przez mężczyzn oszczep miał prędkość od 8,1 do 16,1 m/s, zaś broń wyrzucana przez kobiety osiągała prędkość od 5,1 do 11,5 m/s. Z kolei mężczyźni, którzy używali atlatla, miotali oszczepami z prędkością 10,1-24,1 m/s, a kobiety z prędkością 10,1-20,1 m/s.

Badacze w swoim artykule piszą: "Nasze wyniki pokazują, że atlatl wyrównuje prędkość pocisków wystrzeliwanych przez kobiety i mężczyzn". Sugerują, że w pewnym momencie w historii "przejście od rzutu oszczepem do atlatla i strzałek pozwoliłoby raczej na wyrównanie niż na podział pracy poprzez umożliwienie większej liczbie różnych osób udziału w zachowania myśliwskie".

Jak powiedziała dr Michelle Bebber z Kent State University w USA: - Ponieważ atlatl działa jak prosta dźwignia, zmniejsza ona przewagę wynikającą z ogólnie większej siły mięśni mężczyzn. Biorąc pod uwagę, że kobiety wydają się odnosić największe korzyści z używania atlatla, z pewnością jest możliwe, że w niektórych sytuacjach kobiety wymyśliły to urządzenie -. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Scientific Reports.

Wcześniej informowaliśmy, że kobiety w społecznościach zbieracko-łowieckich w holocenie były aktywnymi myśliwymi. Tak sugerują naukowcy, analizując dostępne informacje z ostatnich 100 lat, które odnosiły się do 63 plemion na całym świecie. Badania wykazały, że kobiety na łowy chodziły z partnerami, lub z innymi kobietami, a 46 proc. z nich polowało na drobną zwierzynę, a 33 proc. na duże zwierzęta.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas