Przetrwała ponad tysiąc lat. Starożytną piramidę zniszczył deszcz

Ulewne deszcze w pobliżu jeziora Pátzcuaro spowodowały zawalenie się starożytnej meksykańskiej piramidy. Reakcja była natychmiastowa. Planowane prace mają na celu nie tylko odbudowanie obiektu, ale też jego kompleksowe zabezpieczenie.

Zawalenie się meksykańskiej piramidy ma związek z niekorzystną pogodą, jaka w ostatnim czasie nawiedziła obszar, na którym znajduje się Strefa Archeologiczna Ihuatzio w Michoacán. Najpierw wysoka temperatura doprowadziła do powstania pęknięć, którymi następnie woda w trakcie ulewnych deszczy 29 lipca dostała się do wnętrza. Doszło do zawalenia się centralnej części południowej fasady, jak przekazał Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku (INAH). Eksperci natychmiast podjęli odpowiednie działania. 

Potwierdzono uszkodzenia co najmniej sześciu schodków sekcji południowej, zarówno w jej zewnętrznej ścianie płytowej, jak i w jej rdzeniu w murze porowym. Obecnie podejmowane działania będą miały szerszy zakres, niż tylko naprawa uszkodzonej części. Stosowane dawniej techniki i materiały w perspektywie czasu okazały się mieć negatywne skutki na prekolumbijską budowlę. W związku z tym interdyscyplinarny zespół podejmie próbę przeprowadzenia odpowiedniej renowacji i konserwacji.

Reklama

Przekazano także, że Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku posiada stosowne ubezpieczenie zapewniające ochronę znajdujących się pod jego opieką stref archeologicznych. Pieniądze na wszelkie prace planuje się pozyskać od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Uszkodzona piramida należała do rywali słynnych Azteków

Osada została zamieszkana w 900 r., ale czasy jej świetności przypadają na lata 1200 - 1521, kiedy była siedzibą imperium Purépecha - głównego rywala imperium Azteków. Purépechas pozostali jedną z nielicznych grup tubylczych w regionie, której Aztekowie nie zdołali podbić.

W szczytowym okresie Ihuatzio zajmowało 150 hektarów i mieściło co najmniej 84 budowle. Siedem z nich można obecnie podziwiać w parku archeologicznym. Najprawdopodobniej wszystkie piramidalne obiekty były przestrzeniami sakralnymi, być może używanymi do duchowych rytuałów i ceremonii. Niewątpliwie miały także znaczenie polityczne jako symbol potęgi i autorytetu ówczesnej kultury.  Ludność z plemienia Purépecha nadal żyją w niektórych regionach stanu Michoacán w zachodnim Meksyku. Podkreślają, że w ich tradycji zniszczenie budynku był znakiem zbliżającej się zagłady.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Meksyk | piramidy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy