Spędził w ziemi 1000 lat. Odkryli niezwykły piktyjski pierścień

To się nazywa szczęście! Pewien archeolog-amator znalazł w Szkocji wyjątkowy piktyjski pierścień, który przeleżał w ziemi 1000 lat i wciąż ma środku swój kamień. Naukowcy aktualnie poddają go analizie, aby dokładnie określić jego wiek i pochodzenie.

John Ralph odkrył wyjątkowy pierścień Piktów w północno-wschodniej Szkocji
John Ralph odkrył wyjątkowy pierścień Piktów w północno-wschodniej Szkocji University of Aberdeendomena publiczna

Naukowcy University of Aberdeen poinformowali o niesamowitym znalezisku, jakiego podczas ostatnich wykopalisk dokonał jeden ze współpracujących z nimi wolontariuszy lub jak sam lubi siebie nazywać John Ralph, czyli bohater tej historii, "entuzjastycznych archeologów amatorów". Mowa o pierścieniu z elementem ozdobnym w kształcie latawca, w którego środku wciąż znajduje się oczko z granatu lub czerwonego szkła - jego wiek wstępnie szacuje się na ponad 1000 lat.

Znalazł prawdziwy skarb

Mężczyzna przyznaje, że wielokrotnie słyszał już od ekspertów, że "ma talent do znajdowania błyszczących kamyków", ale tym razem dopiero podczas ostatniego dnia wykopalisk natrafił na coś interesującego. I chociaż początkowo pierścionek nie wzbudził w nim większego zachwytu, reakcja innego wolontariusza uświadomiła mu, że najpewniej ma w rękach coś wyjątkowego. I faktycznie tak jest, bo prowadzący wykopaliska prof. Gordon Noble określił ten skarb "prawdziwie niezwykłym".

John kopał, po czym przyszedł do mnie i powiedział: "zobacz, co znalazłem". Już przed rozpoczęciem prac konserwatorskich mogliśmy dostrzec, że to coś wyjątkowego, ponieważ mimo ponad tysiąca lat w ziemi, widzieliśmy błyski prawdopodobnie granatowego zdobienia
opowiada Noble.

Odkrycie jest tym bardziej niezwykłe, że pierścienie Piktów, które udało nam się wcześniej znaleźć, pochodziły w większości z celowo zakopanych skarbów, tymczasem tutaj pojedynczy pierścionek czekał na podłodze domu, który został uznany za mało znaczący, stąd zostawiony na sam koniec badań.

Ujawnia tajemnice Piktów

W tym miejscu warto wyjaśnić krótko, że Piktowie byli starożytnym ludem zamieszkującym tereny współczesnej wschodniej i północno-wschodniej Szkocji, o których wiadomo naprawdę niewiele poza tym, że ich wojownicy mieli zwyczaj malować i pokrywać swoje ciała tatuażami. Jak podaje strona Uniwersytetu w Aberdeen, dostępne źródła dokumentalne są ograniczone i często budzą kontrowersje, wszystkie ślady tej ludności zniknęły z zapisów pisanych w IX wieku naszej ery, a wszelkie pisemne przekazy autorstwa samych Piktów zaginęły.

Pierścień obecnie poddawany jest analizie w Narodowym Muzeum Szkocji, po której powinniśmy dowiedzieć się o nim więcej. I jak wyjaśnia Susan O’Connor, szefowa grantów w Historic Environment Scotland, chociaż materiały użyte do wykonania pierścienia nie mają obecnie wielkiej wartości finansowej, to ma on trudną do oszacowania wartość historyczną, ze względu na to, co mówi o życiu i społeczeństwie Piktów.

To ogromne przeżycie wydobyć artefakt, wiedząc, że prawdopodobnie jesteś pierwszą osobą, która go widzi od 1000-1500 lat. To prawdziwa zagadka - kto był jego właścicielem, do czego go używał i jak został zgubiony
podsumowuje dumny odkrywca.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

Skok ze spadochronem na 102 urodziny. Niezwykły wyczyn BrytyjkiAssociated Press© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas