Spektakularne odkrycie w Chinach. To unikalny jadeitowy skarb

Archeolodzy w kamiennym grobowcu odnaleźli największego jadeitowego smoka datowanego na kulturę Hongshan. Artefakt ten jest perłą wśród ponad 100 innych pradawnych obiektów z jadeitu znajdujących się w Chifeng.

Wykopaliska odsłoniły prawdziwy jadeitowy skarb (zdjęcie poglądowe)
Wykopaliska odsłoniły prawdziwy jadeitowy skarb (zdjęcie poglądowe)123RF/PICSEL

Do wyjątkowego odkrycia doszło w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach. Właśnie tutaj odnaleziono największy kamienny grobowiec datowany na kulturę Hongshan (6500-2500 r. p.n.e.).

Jak wskazują badacze, jest to pierwsza z kultur epoki jadeitu (późnego neolitu) w starożytnych Chinach. Obejmowała ona swoim zasięgiem Mongolię Wewnętrzną, dzisiejsze Liaoning, a także tereny północno-wschodnie Chin.

Dzieła artystyczne odznaczały się wysokim kunsztem wykonania. Bardzo często pojawiał się tutaj motyw smoka, który w późniejszych czasach stał się jednym z symboli całych Chin. Kultura ta znana jest z tworzenia jadeitowych figurek świń, smoków (o rysach świń), a także smoków ułożonych w kształcie embrionów.

Jadeitowy skarb odkryty w Chinach. Szok w świecie archeologów

Archeolodzy stwierdzili, że odnaleziony grobowiec jest pierwszym przypadkiem zidentyfikowania miejsca pochówku i składania ofiar, które łączy w sobie południowe i północne chińskie style architektoniczne. Odzwierciedlają się one m.in. w układzie i sekwencjach konstrukcji kompleksu.

Ponadto po raz pierwszy odkryto jednocześnie ponad 100 artefaktów z jadeitu należących do kultury Hongshan. Obejmowały one prawie wszystkie rodzaje rozróżnianych typów dzieł.

Żeby tego było mało, specjaliści odkopali największego jadeitowego smoka, jakiego kiedykolwiek odkryto (w kulturze Hongshan). Ma on prawie 16 cm długości i 9,5 cm szerokości. Znajdował się on blisko kwadratowego kamiennego ołtarza, który również jest jedynym udokumentowanym obiektem tego typu w regionie.

Pozostałe artefakty są jadeitowymi ozdobami, pucharami, misami, figurkami, czy biżuterią. Jednocześnie w grobowcu znajdowały się ludzkie szczątki, miejsca pochówków i składania ofiar, a także paleniska i zagadkowe cylindryczne doły.

Wyniki wstępnych badań zostały przedstawione na specjalnej konferencji prasowej. W kamiennym grobowcu badania były prowadzone przez specjalistów z Instytutu Zabytków Kultury i Archeologii Regionu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej. Wykopaliska rozpoczęły się w kwietniu tego roku i trwały przez następne cztery miesiące.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas