Tajemnicza kamienna architektura na Madagaskarze. Dzieło nieznanego ludu

W sercu Madagaskaru odkryto zabytkowe struktury architektoniczne, które różnią się od wszystkiego, co dotychczas znaleziono na wyspie. Olbrzymie tarasy, wydrążone komory skalne i niewielkie nisze zastanawiają historyków od stuleci, teraz jednak poznaliśmy hipotezę, która może zaprowadzić nas do rozwikłania tajemnicy ich pochodzenia.

Tajemnicze nisze skalne na Madagaskarze zostały wykute przez nieznany lud
Tajemnicze nisze skalne na Madagaskarze zostały wykute przez nieznany ludAzaniamateriały prasowe

Teniky, miejsce odkrycia nietypowych budowli, znajduje się dziś w Parku Narodowym Isalo w południowej części wyspy. Chociaż istnienie tego stanowiska było znane od ponad stu lat, dopiero teraz archeolodzy podjęli szeroko zakrojone prace.

W latach 40. XX wieku francuscy przyrodnicy, Alfred i Guillaume Grandidier, sugerowali, że miejsce to mogło zostać zbudowane przez rozbitków z portugalskich statków, którzy przemierzali wyspę w poszukiwaniu portu. Jednak nowe odkrycia całkowicie zaprzeczają tej teorii.

Kim byli mieszkańcy skalnych nisz?

W 2019 roku, z pomocą zdjęć satelitarnych, zespół pod kierownictwem prof. Schreursa z Uniwersytetu w Bernie podjął się dokładnych badań Teniky. Wyniki okazały się zaskakujące — obszar ten skrywa znacznie więcej tajemnic, niż przypuszczano. Oprócz już znanych komór skalnych odkryto liczne nisze wykute w klifach, kamienne baseny oraz rozległe tarasy rolnicze.

W Teniky odnaleziono fragmenty ceramiki, wśród których znalazły się naczynia pochodzenia chińskiego datowane na XI-XIII wiek, co wskazuje na udział tego miejsca w międzynarodowej sieci handlowej.

Wyklucza to teorię, że tamtejsze struktury zbudowali Portugalczycy, gdyż ich pierwsze statki dotarły na wody Oceanu Indyjskiego dopiero w 1498 roku, czyli setki lat po powstaniu tych budowli.

Badacze zaczęli więc szukać analogii w innych regionach. Doprowadziło ich to do Iranu, a dokładniej do nisz wykutych w skałach, które były używane przez zaratusztriańskie społeczności jako ossuaria - miejsca przechowywania kości zmarłych. Nasunęło to badaczom hipotezę, że to właśnie Zaratusztrianie mogli być budowniczymi Teniky.

Zaratusztrianizm, starożytna religia wywodząca się z obszaru Persji, zakładał specyficzne obrzędy pogrzebowe, w których ciała zmarłych nie były grzebane w ziemi, lecz wystawiane na powietrze, gdzie podlegały naturalnemu rozkładowi. Pozostałe kości przechowywano w małych zamykanych niszach, zwanych astodans. To wyjaśniałoby obecność licznych nisz w klifach Teniky, choć do tej pory nie odnaleziono w nich ludzkich szczątków.

Czy Zaratusztrianie dotarli na Madagaskar?

Hipoteza, że Zaratusztrianie dotarli na Madagaskar, wymaga jednak dalszych badań. Wiemy, że perskie porty były zaangażowane w handel z Chinami i Afryką Wschodnią od czasów dynastii Sasanidów, a po podboju Persji przez Arabów handel ten trwał jeszcze przez wiele wieków. W portach współistniały wtedy różne religie, w tym zaratusztrianizm, co mogło umożliwić migrację ich społeczności w kierunku Oceanu Indyjskiego. Brakuje nam jednak ostatecznego dowodu, który potwierdzałby tę teorię.

Na 2025 rok zaplanowano kolejne badania archeologiczne, które mogą pomóc ostatecznie rozwikłać zagadkę tego tajemniczego miejsca na Madagaskarze.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas