Ocean Indyjski

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:17) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (13:22)
Ocean Indyjski to trzeci pod względem wielkości zbiornik na Ziemi. Od północy sąsiaduje z Azją, od zachodu z Półwyspem Arabskim oraz Afryką, od wschodu z Półwyspem Malajskim i Australią, natomiast od południa z Antarktydą, a dokładniej Oceanem Południowym. Granice wyznacza południk 20° oraz 147° długości geograficznej wschodniej.
Ocean Indyjski - najważniejsze informacje
Turkusowa woda w Oceanie Indyjskim /123RF/PICSEL

Ocean Indyjski - najważniejsze informacje

Najcieplejszy ocean na Ziemi

Ocean Indyjski jest najcieplejszy spośród wszystkich oceanów. Od wieków pełni bardzo ważną funkcję łącznika między państwami, które są usytuowane na jego brzegach. Jego powierzchnia to od 68 tys. km2 do ponad 73 tys. km2., jeśli wliczy się do niego także Morze Czerwone i Zatokę Perską. Zajmuje około 20% powierzchni wszystkich oceanów.

Średnia głębokość Oceanu Indyjskiego wynosi 3890 metrów, a najniższym punktem jest Java Trench (7285 metrów). Nieustanne ruchy płyt tektonicznych występujące w regionie Oceanu Indyjskiego sprawiają, że znajduje się na nim stosunkowo niewiele dużych archipelagów. Do wyjątków można zaliczyć Cejlon oraz Madagaskar, a także wyspy, które są umowną granicą między nim a Oceanem Spokojnym. Występuje jednak na nim kilka małych archipelagów, takich jak Seszele. 

W oceanie tym ze względu na wysokie temperatury oraz monsunowe wiatry panują świetne warunki do rozwoju planktonu. Wiąże się to z bogatą florą występującą w tym regionie. W Oceanie Indyjskim żyje także wiele różnych gatunków zwierząt. Przyroda tego obszaru jest jednak bardzo zagrożona głównie ze względu na to, że jest to mocno eksploatowany teren. Wybrzeża są gęsto zaludnione, a to przyczynia się do większego zanieczyszczenia wód.

Główne miasta portowe u wybrzeży Oceanu Indyjskiego to przede wszystkim Bombaj, Dżakarta, Perth, Maskat, Durban oraz Raj. Przez ten akwen przebiega wiele ważnych tras służących głównie do transportu różnego rodzaju towarów. Na Oceanie Indyjskim świetnie rozwija się także turystyka. 

Ocean Indyjski - Wiadomości