Tajemnicze napisy odkryte w jaskini. Świadectwo dawnych rytuałów

Badania archeologiczne w hiszpańskiej jaskini Cova de les Dones ujawniają kolejne ślady jej wyjątkowego znaczenia. Naukowcy zidentyfikowali nieznane wcześniej inskrypcje, którymi zostały pokryte ściany jaskini na głębokości ok. 200 m, wskazując na rytualne użytkowanie formacji w różnych epokach.

Jaskinie to często źródło wiedzy o dawnych mieszkańcach Ziemi. Zdj. ilustracyjne.
Jaskinie to często źródło wiedzy o dawnych mieszkańcach Ziemi. Zdj. ilustracyjne.moksha666123RF/PICSEL

Eksplorowali jaskinię, trafili na ściany pokryte inskrypcjami

Jaskinia Cova de les Dones (Jaskinia Kobiet, Jaskinia Dobrych Kobiet) w Hiszpanii po raz kolejny stała się miejscem ciekawych odkryć. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Alicante i Uniwersytetu w Saragossie udał się na eksplorację formacji i na głębokości ok. 200 metrów doszło do identyfikacji nieznanych wcześniej napisów.

Wcześniejsze badania jaskini ujawniły wiele znalezisk. Wiadomo m.in., że jaskinia była wykorzystywana przez ludzi już w okresie paleolitu, jest to bowiem jedno największych stanowisk sztuki naskalnej na Półwyspie Iberyjskim.

Są też dowody na wykorzystanie jaskini w neolicie, odkryto tam bowiem na przykład ok. 50 tys. fragmentów ceramiki - naczyń stołowych, amfor, pojemników na wonne olejki, figurki bóstw i inne. Teraz jednak doszły kolejne odkrycia, które wskazują na dalsze wykorzystanie jaskini.

Cova de les Dones w Hiszpanii po raz kolejny stała się miejscem ważnych odkryć

Większość poczynionych tu kiedykolwiek znalezisk wskazuje, że jaskinia w neolicie raczej nie była stale zamieszkiwanym siedliskiem, za to na pewno miała status miejsca rytualnego. Nowe odkrycia, które dotyczą czasów późniejszych, wskazują, że wiele społeczności uznawało ten obszar za wyjątkowy.

Ściany jaskini pokryto bowiem inskrypcjami, które wskazują, że mniej więcej w I wieku n.e. było to rzymskie sanktuarium, a napisy dotyczą prowadzonych tu rytuałów.

Jak ustalili naukowcy, na głębokości ok. 200 metrów ściany zostały pokryte ok. piętnastoma inskrypcjami rzymskimi. Ponadto obok napisów, w szczelinie sufitu umieszczono monetę wybitą za czasów panowania cesarza Klaudiusza (41-54 r. n.e.).

Badacz wskazuje miejsce odnalezienia ukrytej rzymskiej monety.Uniwersytet Alicant, web.ua.esmateriał zewnętrzny

Głębsze zrozumienie znaczenia podziemnych korytarzy i sal jaskini

Badania w jaskini będą kontynuowane. W miarę ich postępowania oczekuje się, że nowe odkrycia pozwolą na głębsze zrozumienie symbolicznego i religijnego znaczenia podziemi Cova de les Dones. Informacje o niedawno odkrytym rzymskim sanktuarium opublikowano na stronie Uniwersytetu Alicante.

- Inskrypcje i moneta dostarczają niezbitych dowodów na to, że Rzymianie korzystali z tego miejsca jak z sanktuarium - powiedział przytaczany przez "The Jerusalem Post" dr Ruiz-Redondo. - To odkrycie potwierdza ciągłość rytualnego użytkowania tego miejsca w różnych okresach historycznych.

Ich węch ratuje życie. Szkolenie psów lawinowychAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas