Zdjęcia lotnicze ujawniły anomalię. Nowe odkrycie zadziwia badaczy

„Największa grecka tajemnica”, wyspa Kefalonia, znów zadziwiła naukowców. Doszło tam bowiem do kolejnego ciekawego odkrycia. Badania wykopaliskowe rozpoczęto po tym, jak zdjęcia lotnicze ujawniły nietypowy układ terenu. Co udało się ustalić?

Niedawne wykopaliska na wyspie Kefalonia, która ze względu na swoją historię i bogactwo odkryć archeologicznych bywa określana „największą grecką tajemnicą”, ujawniły zagadkowe struktury, które liczą co najmniej 3,1 tys. lat

O rozpoczęciu badań w tym miejscu zadecydowała analiza fotografii wykonanych z samolotu. Anomalia terenu w okolicach wioski Lakithra zwróciła uwagę ekspertów. Wkrótce zidentyfikowano odchylenia jako okrągłe konstrukcje z częścią podziemną i naziemną, które były przez lata ukryte wśród bujnej roślinności.

Reklama

Nietypowy układ terenu przykuł uwagę badaczy. Nowe odkrycie w Grecji

Uchwycone na zdjęciach lotniczych nieprawidłowości w krajobrazie początkowo przywodziły badaczom na myśl starodawne groby — spodziewali się, że na miejscu zastaną grobowce kopułowe, podobne do tych znalezionych w Tzanata. Po przeprowadzeniu analizy z wykorzystaniem m.in. lidaru do mapowania wnętrza obiektów okazało się, że okrągłe konstrukcje sięgające w głąb ziemi nie mają niczego wspólnego z pochówkami.

Wykopaliska prowadzone u podnóży wzgórza Kotronio, na stanowisku „Kotroni” w pobliżu wioski Lakithra na Kefalonii przyniosły tym samym niespodziewane rezultaty — odkryte struktury pochodzą z ok. 1200-1100 r. p.n.e. i „zadziwiają złożoną konstrukcją i śladami świadczącymi o prowadzeniu tu rytuałów”. Greckie Ministerstwo Kultury informuje, że najprawdopodobniej są to studnie rytualne.

Ukryte w gęstej roślinności konstrukcje prowadzą w głąb ziemi

Na wyznaczonym obszarze odkryto dwie takie budowle, ale w trakcie analiz eksperci ustalili już, że w innych rejonach również obecne są tego typu założenia. Dwie wspomniane studnie są głębokie na ok. 5 metrów i otoczone kamiennymi kręgami, które „podtrzymują ściany i dodają monumentalnego charakteru strukturom”. Budowla jest wzniesiona z naturalnych lub minimalnie przetworzonych wapieni. 

W środku odkryto pozostałości po pracach świadczących o prowadzeniu tu wydobycia wapienia, a także ślady po odprawianiu ceremonii. Te ostatnie, sugerujące celowe rozbijanie ceramicznych naczyń, okazały się być dość niezwykłe i mogą udowadniać istnienie nieznanych dotąd zachowań rytualnych, ale ta kwestia wymaga dodatkowych badań.

- Wyniki prac archeologicznych sugerują, że jest to jedno z najwcześniejszych miejsc wydobycia w Grecji (i poza nią), unikalne dla późnej epoki brązu, a do tego dane badawcze wskazują na odprawianie w tym miejscu nieokreślonych rytuałów — podaje Ministerstwo Kultury z Grecji.

Odkrycie z epoki brązu. Dowody pradawnego górnictwa i rytuałów

Badaczy najbardziej zaskoczyło jednak to, że wejścia do obu studni zostały dokładnie uszczelnione. Obiektom dodaje to tajemniczości i utwierdza ekspertów w przekonaniu, że w ten sposób dawni mieszkańcy tych ziemi chcieli zwrócić uwagę na rangę tego miejsca, zaznaczyć je jako istotne. To też ma wskazywać na powiązania tego obszaru z prowadzeniem rytuałów.

Gruba warstwa białego węglanu wapnia zamykająca dostęp do wnętrza studni oraz cała konstrukcja obiektu świadczyć mają też o zaawansowaniu ówczesnego społeczeństwa i znajomości technik wydobycia, których ewentualne „cechy wspólne z technikami wykorzystywanymi od Grecji przez Wielką Brytanię po Polskę zostaną zweryfikowane w dalszych analizach”.

Dotychczasowe wyniki badań i inne informacje na temat odkryć dostępne są na stronie Greckiego Ministerstwa Kultury.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grecja | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy