Tajemnicze wraki niedaleko Kołobrzegu

Trzy zupełnie nowe wraki odkryli w pobliżu Kołobrzegu nurkowie z Muzeum Oręża Polskiego. Od dwóch lat eksplorują morskie dno w rejonie środkowego wybrzeża Bałtyku. Rejon ten był areną morskich bitew.

Jeden z wraków znaleziony u brzegów Bałtyku
Jeden z wraków znaleziony u brzegów BałtykuMuzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegudomena publiczna

W tym roku nurkowie badają rejon na wysokości Podczela i Bagicza. Natrafili na pozostałości trzech statków. Teraz muszą ustalić, z jakiego okresu one pochodzą.

- Nie można wykluczyć, że na badanym w 2018 roku przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu obszarze na wysokości Podczela znajdują się artefakty pochodzące z czasów wojny siedmioletniej. Należy zaznaczyć, że relikty wielkiej XVIII-wiecznej akcji desantowej to nie lada gratka dla historyków i archeologów, rzadko spotykana w światowych kolekcjach - mówi Aleksander Ostasz, kierujący podwodną operacją.

Poza tym to fragment naszej, lokalnej pomorskiej i kołobrzeskiej historii, który rozpala wyobraźnię oraz nadal czeka na odkrycie. Czy w Podczelu natrafimy na skarby sprzed 300 lat? Czas pokaże - dodaje naukowiec.

To właśnie w rejonie Podczela, na wschód od Kołobrzegu, miał miejsce desant wojsk rosyjskich podczas wojny siedmioletniej, konfliktu który trwał w latach 1756-1763. W 1757 roku do wojny przeciwko Prusom przystąpiła Rosja. Podczas wojny trzykrotnie trwały walki o twierdzę Kołobrzeg. 26 sierpnia 1760 roku Rosjanie przeprowadzili właśnie w okolicach Podczela gigantyczną - jak na tamte czasy - operację desantową.

Także po II wojnie światowej w tym rejonie działali Rosjanie. Zajęli całą plażę. Nie pozwalano tam wchodzić, ani prowadzić żadnych prac. Wszystkie wraki z czasów walk o Kołobrzeg pozostały na plaży lub w wodach Bałtyku. Dowodem na to jest wydobyty przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w 2017 roku na plaży w Podczelu wrak niemieckiej pomocniczej jednostki Kriegsmarine.

Podwodne prace finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aneta Łuczkowska

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas