Tajemniczy rzymski pochówek. Skany 3D ujawniają: Ciała zalano gipsem

Ponad 1,5 tysiąca lat temu zmarłą rodzinę pochowano, a ich ciała zalano gipsem. Wykorzystując nowoczesną technologię, wykonano skan 3D tego odlewu, który pokazał swoje tajemnice. Naukowcy mówią o rodzinnej tragedii.

Badacz skanuje negatyw wnęki płynnego gipsowego pochówku z czasów rzymskich
Badacz skanuje negatyw wnęki płynnego gipsowego pochówku z czasów rzymskichUniversity of Yorkmateriały prasowe

Rzymianie czasem wylewali płynny gips na ubrane ciała dorosłych i dzieci chowanych w ołowianych lub kamiennych trumnach przed ich zakopaniem. Gips twardniał, a po rozłożeniu się ciał tworzył się odlew zachowujący pierwotną pozycję i kontury zmarłych. Zachowały się odciski całunów, odzieży i obuwia dostarczając cennych materiałów, które rzadko miały okazję przetrwać w rzymskich grobach.

Co ujawnił skan 3D pochówku zalanego gipsem?

Archeolodzy przypuszczają, że zbadany wieloosobowy pochówek należy do rodziny, która zmarła nagle 1,7 tys. lat temu. Wykonany skan ujawnił kontury dwóch dorosłych osób oraz niemowlęcia. ― Obrazy 3D pozwalają nam być świadkami przejmującej tragedii rodzinnej prawie 2000 lat po jej wystąpieniu, przypominając nam nie tylko o kruchości życia w starożytności, ale także trosce o pochówek tej grupy ludzi ― powiedziała o gipsowej obudowie tej rodziny prof. Maureen Carroll z Katedry Archeologii Rzymskiej na Uniwersytecie w Yorku.

Kontury trzech osób w gipsie można zobaczyć gołym okiem, ale trudno jest dostrzec wzajemne relacje ciał i rozpoznać, w jaki sposób były ubrane lub owinięte. Powstały model 3D wyjaśnia te niejasności w oszałamiający sposób.
dodała prof. Carroll

Ze skanów wynika, że w ramach przygotowań do pochówku i przed zniknięciem pod warstwą płynnego gipsu wszystkie ciała w grupie były całkowicie owinięte od stóp do głów całunami i tkaninami o różnej jakości i splocie.

Nie jest jasne, dlaczego i dla kogo wybierany był ten rytuał. Na ten moment wydaje się, że był to zwyczaj zarezerwowany dla osób o wysokim statusie społecznym. Potwierdzają to ślady aromatycznych żywic znalezione w innych tego typu pochówkach. Żywice te były luksusem dostępnym tylko dla bardzo zamożnych.

Skanowanie 3D nie było dotychczas wykorzystywaną metodą w badaniach tego typu pochówków. Teraz zespół planuje zeskanować wszystkie 16 gipsowych pochówków znajdujących się w muzeum w Yorku w nadziei na zidentyfikowanie cech pochowanych, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia i region pochodzenia,

Pozostałości płynnego gipsowego pochówku z długiej i wąskiej kamiennej trumny. Gipsowe zagłębienie ujawnia, że ​​ciało było kiedyś zawinięte w płótno, a odlany gips nie zakrywał stópYork Museum Trust/CC BY-SA 4.0materiały prasowe
„Słodycze z łyżeczki”. Śródziemnomorski deser z tradycjamiDOUNIA MAHIEDDINE / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas