Ten mały "kurczak" podważa teorię pochodzenia dinozaurów
Dinozaur wielkości kurczaka, najstarszy zidentyfikowany w Ameryce Północnej, wywrócił do góry nogami powszechnie akceptowaną linię czasu wczesnej historii tych stworzeń. Była ona taka, że dinozaury pojawiły się w południowej części Pangei ponad 200 milionów lat temu i dopiero miliony lat później rozprzestrzeniły się na północ - nowe badanie radykalnie zmienia jednak dyskusję na ten temat.
Choć paleontolodzy dyskutują na temat pochodzenia i rozprzestrzeniania się dinozaurów od dziesięcioleci, powszechnie uznawana teoria głosi, że pojawiły się one na południu starożytnego superkontynentu o nazwie Pangea ponad 200 mln lat temu i dopiero miliony lat później rozprzestrzeniły się na północ. A przynajmniej głosiła, bo nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Wisconsin–Madison (UW–Madison) diametralnie zmienia tę narrację.
To odkrycie zmienia wszystko
Ogłosili oni odkrycie nowego dinozaura, który kwestionuje dotychczasowe ustalenia. Lokalizacja i wiek nowo opisanych skamieniałości sugerują, że dinozaury zamieszkiwały północne regiony Pangei miliony lat wcześniej, niż dotąd przypuszczano. Wyniki badania zostały szczegółowo opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie Zoological Journal of the Linnean Society.
Uzupełniamy pewne luki w tej historii i pokazujemy, że pomysły, które uważaliśmy za słuszne przez tak długi czas - oparte na fragmentarycznych dowodach, które posiadaliśmy - nie były do końca poprawne. Teraz mamy dowód, że dinozaury były obecne na półkuli północnej znacznie wcześniej, niż sądziliśmy
Paleontolodzy znaleźli te przełomowe skamieniałości na terenie dzisiejszego Wyoming, w wyniku ruchów tektonicznych Ziemi region ten znajdował się ponad 200 milionów lat temu w pobliżu równika, na Laurazji - północnej części Pangei (południową część nazywamy Gondwaną). Choć szczątki były fragmentaryczne, naukowcy przypisali je nowemu gatunkowi dinozaura, nazwanemu Ahvaytum bahndooiveche, który prawdopodobnie był wczesnym krewnym zauropodów. Jednak Ahvaytum wyglądał zupełnie inaczej niż ikoniczne długoszyje roślinożerne:
Był mniej więcej wielkości kurczaka, ale miał bardzo długi ogon. Myślimy o dinozaurach jako o gigantycznych bestiach, ale nie od tego zaczynały. Dorosły osobnik miał zaledwie około 30,5 cm wysokości i 91,4 cm długości.
Wiek skamieniałości
Najbardziej zaskakującym elementem odkrycia jest jednak wiek skamieniałości. Lovelace i jego zespół zastosowali datowanie radioizotopowe (metodę określania wieku materiałów na podstawie rozpadu radioaktywnego) i ustalili, że warstwy skalne, w których znaleziono szczątki Ahvaytum, mają około 230 milionów lat. To czyni Ahvaytum najstarszym znanym dinozaurem z Laurazji i jednym z najstarszych znanych dinozaurów na świecie, równym wiekiem najstarszym dinozaurom z Gondwany.
Dinozaury pojawiły się po raz pierwszy w okresie triasu, około 230 milionów lat temu. Era ta, trwająca od około 252 do 201 milionów lat temu, była okresem wczesnego rozwoju dinozaurów, zanim stały się one dominującymi zwierzętami w okresie jurajskim.
Te skamieniałości pokazują nam najstarszego dinozaura równikowego na świecie – to także najstarszy dinozaur Ameryki Północnej. Fakt, że najstarszy znany dinozaur z Laurazji jest równy wiekiem najstarszym znanym dinozaurom z Gondwany, podważa teorię, że dinozaury powstały na południu superkontynentu i dopiero miliony lat później rozprzestrzeniły się na północ
Na koniec jeszcze ciekawostka - miejsce odkrycia znajduje się na ziemiach przodków plemienia Wschodnich Szoszonów, w związku z tym badacze współpracowali z członkami plemienia na każdym etapie swoich prac, włączając starszyznę oraz uczniów szkół średnich w wybór nazwy nowego dinozaura. Ahvaytum bahndooiveche w języku tego plemienia oznacza mniej więcej „dinozaur sprzed dawna”.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!