Unikatowe znalezisko. But dziecięcy sprzed 2000 lat ze sznurowadłami

Podczas wykopalisk archeologicznych w Austrii odkopano but należący do dziecka sprzed ponad 2000 lat. Jego konstrukcja sugeruje, że prawdopodobnie został wykonany w II wieku p.n.e. Jego rozmiar w przybliżeniu odpowiada współczesnemu 30. Zachowały się nawet jego sznurowadła.

But świetnie się zachował ze względu na obecność soli w tym miejscu
But świetnie się zachował ze względu na obecność soli w tym miejscuDeutsches Bergbau-Museum Bochumdomena publiczna

Świetnie zachowany dziecięcy but sprzed 2000 lat

Jak podaje Deutsches Bergbau-Museum Bochum, but został odnaleziony przez archeologów w zachodniej wiosce Dürrnberg. W tym miejscu wydobywano sól kamienną już w epoce żelaza, a archeolodzy uważają, że to właśnie dzięki obecności tego minerału but utrzymał się w wyjątkowo dobrym stanie.

Sól, która szczególnie dobrze chroni pozostałości organiczne, zakonserwowała but. Konstrukcja skórzanego buta odpowiada technikom szycia obuwia spotykanego wcześniej u okazów z II wieku p.n.e. Jego rozmiar w przybliżeniu odpowiada współczesnemu europejskiemu 30. Zachowały się również sznurowadła, które wykonane zostały prawdopodobnie z lnu.

Nasza działalność badawcza w Dürrnberg od dziesięcioleci dostarcza nam cennych znalezisk, umożliwiających naukowe badanie najwcześniejszych działań górniczych. Stan znalezionego buta jest znakomity.
Stwierdził w komunikacie prasowym profesor Thomas Stoellner, kierownik Działu Badań Niemieckiego Muzeum Górnictwa.

Wykopaliska pozwalają lepiej poznać kulturę górników epoki żelaza

Prace wykopaliskowe na terenie dawnej kopalni soli prowadzone są w celu zrozumienia, jak funkcjonowali górnicy w epoce żelaza oraz jak wyglądało ich życie czy praca. Znalezienie dziecięcego buta w takim miejscu sugeruje, że pod ziemią musiały pracować również dzieci.

Dzięki obecności soli w tym miejscu zachował się nie tylko odnaleziony but, również odkryto pozostałości tekstyliów czy kału, co pozwala archeologom przyjrzeć się bliżej życiu górników w epoce żelaza, które z pewnością do najłatwiejszych nie należało.

Na tym obszarze archeolodzy pracują od 2001 roku. Nie jest to pierwszy odnaleziony skórzany but w Dürrnberg. W przeszłości zdarzało się odkrywanie podobnych eksponatów, jednak nigdy do tej pory nie udało się wykopać buta o tak małym rozmiarze. Jest to dowód na wykorzystywanie dzieci w tamtej epoce do prac górniczych.

Co więcej, w tym przypadku wyjątkowo zachowała się pozostałość sznurowania wykonanego prawdopodobnie z lnu. Przyglądając się bliżej znalezisku, archeolodzy są w stanie określić sposób, w jaki buty były w tamtych czasach sznurowane.

Niedaleko miejsca, w którym znaleziono dziecięcy but, archeolodzy odkryli inne szczątki organiczne. Jest to między innymi fragment drewnianej łopaty z zachowaną połową łyżki oraz pozostałości futra ze sznurowaniem prawdopodobnie stanowiące część kaptura.

Wykopaliska w tym miejscu mają być prowadzone przez następnych kilka lat. Archeolodzy chcą zbadać cały dostępny obszar, by uzyskać możliwie jak najwięcej informacji na temat pracy górników z epoki żelaza oraz ich stylu życia, oraz jakiej wielkości były hale górnicze na Dürrnbergu.

Ukraina: Jak Ukraińcy uciekają z okupowanych terytoriówDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas