Unikatowe znalezisko. But dziecięcy sprzed 2000 lat ze sznurowadłami
Podczas wykopalisk archeologicznych w Austrii odkopano but należący do dziecka sprzed ponad 2000 lat. Jego konstrukcja sugeruje, że prawdopodobnie został wykonany w II wieku p.n.e. Jego rozmiar w przybliżeniu odpowiada współczesnemu 30. Zachowały się nawet jego sznurowadła.
Świetnie zachowany dziecięcy but sprzed 2000 lat
Jak podaje Deutsches Bergbau-Museum Bochum, but został odnaleziony przez archeologów w zachodniej wiosce Dürrnberg. W tym miejscu wydobywano sól kamienną już w epoce żelaza, a archeolodzy uważają, że to właśnie dzięki obecności tego minerału but utrzymał się w wyjątkowo dobrym stanie.
Sól, która szczególnie dobrze chroni pozostałości organiczne, zakonserwowała but. Konstrukcja skórzanego buta odpowiada technikom szycia obuwia spotykanego wcześniej u okazów z II wieku p.n.e. Jego rozmiar w przybliżeniu odpowiada współczesnemu europejskiemu 30. Zachowały się również sznurowadła, które wykonane zostały prawdopodobnie z lnu.
Nasza działalność badawcza w Dürrnberg od dziesięcioleci dostarcza nam cennych znalezisk, umożliwiających naukowe badanie najwcześniejszych działań górniczych. Stan znalezionego buta jest znakomity.
Wykopaliska pozwalają lepiej poznać kulturę górników epoki żelaza
Prace wykopaliskowe na terenie dawnej kopalni soli prowadzone są w celu zrozumienia, jak funkcjonowali górnicy w epoce żelaza oraz jak wyglądało ich życie czy praca. Znalezienie dziecięcego buta w takim miejscu sugeruje, że pod ziemią musiały pracować również dzieci.
Dzięki obecności soli w tym miejscu zachował się nie tylko odnaleziony but, również odkryto pozostałości tekstyliów czy kału, co pozwala archeologom przyjrzeć się bliżej życiu górników w epoce żelaza, które z pewnością do najłatwiejszych nie należało.
Na tym obszarze archeolodzy pracują od 2001 roku. Nie jest to pierwszy odnaleziony skórzany but w Dürrnberg. W przeszłości zdarzało się odkrywanie podobnych eksponatów, jednak nigdy do tej pory nie udało się wykopać buta o tak małym rozmiarze. Jest to dowód na wykorzystywanie dzieci w tamtej epoce do prac górniczych.
Co więcej, w tym przypadku wyjątkowo zachowała się pozostałość sznurowania wykonanego prawdopodobnie z lnu. Przyglądając się bliżej znalezisku, archeolodzy są w stanie określić sposób, w jaki buty były w tamtych czasach sznurowane.
Niedaleko miejsca, w którym znaleziono dziecięcy but, archeolodzy odkryli inne szczątki organiczne. Jest to między innymi fragment drewnianej łopaty z zachowaną połową łyżki oraz pozostałości futra ze sznurowaniem prawdopodobnie stanowiące część kaptura.
Wykopaliska w tym miejscu mają być prowadzone przez następnych kilka lat. Archeolodzy chcą zbadać cały dostępny obszar, by uzyskać możliwie jak najwięcej informacji na temat pracy górników z epoki żelaza oraz ich stylu życia, oraz jakiej wielkości były hale górnicze na Dürrnbergu.