W Hiszpanii odkryto olbrzymie rzymskie forum nieznanego starożytnego miasta
Badacze z Uniwersytetu w Saragossie odkopali ogromne starożytne rzymskie forum liczące sobie 2000 lat, które znajdowało się w tajemniczym mieście, o którym nikt nie wiedział. Co skrywają ruiny?
Jak donoszą naukowcy, na stanowisku archeologicznym La Cabañeta w gminie El Burgo de Ebro w północno-wschodniej Hiszpanii odnaleziono rzymskie forum, które zlokalizowane jest w nieznanym starożytnym mieście.
Archeolodzy z Instytutu Dziedzictwa i Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Saragossie sugerują, że tym tajemniczym miastem może być Castra Aelia. Tę nazwę przywołuje rzymski historyk Tytus Liwiusz, który opisywał kampanię generała Kwintusa Sertoriusza, która miała miejsce w 77 r. p.n.e.
W jednej z ksiąg opisuje on Castra Aelia jako oppidum, czyli obwarowane miejsce, które zakładane było na obszarze o szczególnym ukształtowaniu terenu, które wzmacniało obronę. Tutaj właśnie Sertoriusz miał mieć swoją zimową kwaterę po zdobyciu celtyberyjskiego miasta Contrebia.
Według dostępnych informacji Castra Aelia miała zostać założona około 200 r. p.n.e. Miasto zostało zrównane z ziemią około 70 roku p.n.e. w trakcie tzw. wojny sertoriańskiej. Świadczy o tym wyraźna "spalona warstwa" oraz liczne zniszczone budynki. Konflikt był wojną domową, w której po przeciwnych stronach znaleźli się rebelianci i władza w Rzymie.
To dramatyczne wydarzenie przyczyniło się do uczynienia [La Cabañeta] jednym z kluczowych miejsc, w których można uzyskać wiedzę na temat obecności Rzymian w głębi Półwyspu Iberyjskiego.
- Było to miasto założone według wyraźnego ortogonalnego planu urbanistycznego. Znaleziono ponadto znaczną liczbę inskrypcji łacińskich wykonanych na ceramice i kamieniu, co świadczy o tym, że ludzie, którzy tam mieszkali, pisali i mówili po łacinie - dodał Díaz dla portalu Exibart.
Archeolodzy uważają, że starożytne miasto było punktem wypadowym oraz punktem redystrybucji towarów, które przybywały tutaj rzeką. Miejsce to, później nazwane La Cabañeta, zostało odkryte już w 1980 roku, a punktem wyjścia do badań była XVIII-wieczna pustelnia, którą mieszkańcy nazwali Saragossa la Vieja.
Wielkie forum starożytnego nieznanego miasta
Naukowcy donoszą, że odkryty plac otoczony jest portykiem oraz szeregiem budynków, które "otwierały" się na forum. Mogły one w przeszłości służyć do prowadzenia działalności komercyjnej. Według specjalistów, w czasach swojej świetności budowla ta musiała mieć "monumentalny wygląd".
Forum było wielofunkcyjnym placem publicznym lub otwartą przestrzenią w centralnej części danego miasta. Plac ten lokalizowany był przy skrzyżowaniu dwóch głównych miejskich arterii komunikacyjnych, poprzecznej (decumanus) oraz podłużnej (cardo). W tym miejscu odbywały się m.in. sądy oraz prowadzono handel.
Jest to znalezisko o wyjątkowej wadze, nie tylko ze względu na swoje wymiary i złożoność architektoniczną, ale także dlatego, że jest to najstarsze jak dotąd znalezione forum w głębi Półwyspu Iberyjskiego, którego odkrycie przyczyni się do radykalnego przekształcenia naszej wiedzy o pierwotnym rozprzestrzenianiu się rzymskich modeli architektonicznych w Hiszpanii.
Jak wskazują badacze, bardzo mała liczba starożytnych rzymskich miast z czasów Republiki pokazuje klarowny obraz rzymskiego planowania urbanistycznego. Dlatego też odkrycie nowego forum w Hiszpanii jest nieocenione w rozszerzaniu wiedzy o tym szczególnym modelu urbanistycznym, który w kolejnych wiekach stał się standardem dla wszystkich rzymskich miast.