W Kazachstanie odkryto tajemniczy kurhan. Był pełny artefaktów

Na południu Kazachstanu archeolodzy dokonali wyjątkowego odkrycia. Odnaleźli oni 2000-letni kurhan, w którym znajdowało się bogactwo przedmiotów grobowych. Struktura zapewnia niezwykle ważny wgląd w historię tego regionu.

Azja Środkowa skrywa jeszcze wiele tajemnic (zdjęcie poglądowe)
Azja Środkowa skrywa jeszcze wiele tajemnic (zdjęcie poglądowe)xolodan123RF/PICSEL

Niezwykłe odkrycie zostało dokonane na cmentarzysku Tolebaitobe w obwodzie turkiestańskim na południu Kazachstanu. Archeolodzy przebadali kurhan mający 2000 lat — jego wnętrze zaskoczyło naukowców. Co ciekawe, nie został on odkryty przez szabrowników, którzy wcześniej okradli dwa inne kurhany znajdujące się bardzo blisko nowo odnalezionego stanowiska.

Odkryto strukturę wybudowaną przez tajemniczy lud

Badacze uważają, że kurhan został stworzony przez dość tajemniczy lud Kangju, który panował na tym obszarze między I wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e. Ludność była pochodzenia indoeuropejskiego, najprawdopodobniej mówi oni językiem wschodnioirańskim i prowadzili półkoczowniczy tryb życia.

Mogli oni odegrać dużą rolę podczas wielkiej wędrówki ludów (IV-VI wiek n.e.), kształtując społeczny krajobraz Europy. Przejęli oni kontrolę nad kluczowymi częściami Jedwabnego Szlaku. Mimo że tworzone przez nich państwo było niewielkie, to tworzyło ono wyrafinowaną cywilizację pozwalającą na utrzymanie dużej populacji oraz znacznej potęgi militarnej.

W nowoodkrytym kurhanie została pochowana kobieta, jednakże jak na razie niewiele o niej wiadomo. Obecnie trwają badania kości w celu ustalenia szczegółów, m.in. jej wieku, pochodzenia i zdrowia. Ponadto w budowli odnaleziono przedmioty, które wskazują na istnienie 2000 lat temu wysoko wykwalifikowanego rzemiosła na tym obszarze. W tym okresie państwo Kangju handlowało ze starożytnym Rzymem, Chinami i Imperium Kuszanów.

W grobie znajdowały się m.in. odznaczające się wysokim poziomem szczegółów kolczyki w kształcie półksiężyca, które były ozdobione niebieskim ametystem i rubidem. Obok nich leżała rzymska fibula (ozdobna metalowa zapinka do spinania szat), a także różnego rodzaju koraliki, które były noszone na rękach oraz paski, sprzączki, buty, czy groty strzał.

Wyjątkowe złote kolczyki odkryte w kurhanieOzbekali Zhanibekov South Kazakhstan Pedagogical Universitymateriały prasowe
Złoty kolczyk z KazachstanuOzbekali Zhanibekov South Kazakhstan Pedagogical Universitymateriały prasowe
Zmatowione lustro z brązuOzbekali Zhanibekov South Kazakhstan Pedagogical Universitymateriały prasowe

Co ciekawe, odkryto także dużych rozmiarów lustro z brązu, które pochodziło z Chin z czasów dynastii Han, która trwała od 206 r. p.n.e. do 220 r. n.e. Jak twierdzą archeolodzy, przedmiot ten był wysoko ceniony w całej Eurazji. Wszystkie odkryte artefakty świadczą o tym, że zmarła kobieta była zarówno bogata, jak i wpływowa — należała do elity społecznej.

Jak podaje Ozbekali Zhanibekov South Kazakhstan Pedagogical University: "Przyglądając się znalezionym artefaktom, można stwierdzić, że [państwo Kangju] pozostawało w kontakcie z silnymi i potężnymi imperiami. Rzym, Bizancjum, Kuszan... [i] Chiny utrzymywały równe stosunki dyplomatyczne z [państwem Kangju]".

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas