Wiemy dlaczego wyginął neandertalczyk

Zmiany klimatu, które były skutkiem wzmożonej aktywności wulkanicznej, mogły przyczynić się do wyginięcia neandertalczyków. Takie informacje opublikowali rosyjscy naukowcy na łamach "Current Anthropology".

Wyginięcie neandertalczyków ostatecznie otworzyło drogę człowiekowi współczesnemu do rozprzestrzenienia się po Europie i Azji.

Zniszczenie nisz klimatycznych

"Przedstawiamy hipotezę, w myśl której zniknięcie neandertalczyków nastąpiło gwałtownie (w skali geologicznej), po wystąpieniu silnej aktywności wulkanicznej w zachodniej Eurazji" - piszą Liubow Witaliena Gołowanowa i Władimir Borisowicz Doroniczew z Laboratorium Prehistorii w St. Petersburgu. Jak dodają, ta katastrofa nie tylko zniszczyła nisze ekologiczne, zamieszkiwane przez populacje neandertalczyków, ale przyczyniła się też do zdziesiątkowania samych populacji.

Reklama

Chłodny i suchy

Świadectwa katastrofy pochodzą z jaskini Mezmaiskaya na Kaukazie. Jest to stanowisko bogate w kości neandertalczyków i różne przedmioty należące do nich. Ostatnie badania doprowadziły do odkrycia w jaskini dwóch warstw popiołu wulkanicznego sprzed ok. 40 tys. lat.

W warstwach tych znajdują się również ślady zmian klimatycznych, np. zmniejszenie ilości pyłków kwiatowych. Oznacza to, że klimat stał się chłodny i suchy, przybierając postać wulkanicznej zimy.

Liczyła się geografia

Druga z erupcji wiąże się najprawdopodobniej ze zniknięciem neandertalczyków z jaskini Mezmaiskaya. W młodszych warstwach brak jakichkolwiek śladów neandertalskich kości, narzędzi kamiennych czy resztek upolowanych zwierząt, które występowały w warstwach niższych.

Naukowcy od lat zastanawiają się, co sprawiło, że człowiek współczesny przetrwał, a neandertalczycy wyginęli. Zdaniem rosyjskich badaczy, nie musiały o tym zadecydować żadne nasze cechy czy umiejętności, którymi przewyższylibyśmy neandertalczyków, ale geografia.

Neandertalczyków już nie było

- Wcześni ludzie początkowo zajmowali południowe obszary zachodniej Eurazji i Afryki i dlatego uniknęli większości skutków wulkanicznych erupcji - twierdzą badacze. - Kiedy zaś rozwinęli sztukę łowiecką i strukturę społeczną na tyle, że mogły im pomóc w przetrwaniu na północy, neandertalczyków już tam nie zastali.

Czy takie tłumaczenie ma waszym zdaniem sens? Czekamy na komentarze.

INTERIA/RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy