Zaginiona rzeźba z Wrocławia odnaleziona. Ważny symbol powrócił do stolicy Dolnego Śląska

Fontanna z rzeźbą Neptuna w XIX w. i 20-leciu międzywojennym była znanym elementem krajobrazu Wrocławia. Stała się nawet jego symbolem uwiecznianym na widokówkach. Niestety w 1945 r. miejsce zostało zniszczone, a szczątki rzeźby uznano za zaginione. Dzięki wrocławskiemu historykowi zachowane elementy zostały znalezione. Rzeźba po renowacji zostanie wyeksponowana.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o odnalezieniu zabytkowej rzeźby - wrocławskiego Neptuna, który był elementem fontanny znajdującej się na pl. Nowy Targ we Wrocławiu. Po renowacji ma zostać odpowiednio wyeksponowany. To przełomowe okrycie dla historii miasta.

Jak doszło do znalezienia zabytku?

Odkrycia dokonał wrocławski historyk dr Tomasz Sielicki, który rozpoczął poszukiwania materiałów na temat barokowej fontanny Neptuna z pl. Nowy Targ we Wrocławiu. Natrafił na zapis w gazecie z XIX w. mówiący o przeniesieniu rzeźby do parku pałacowego w Wielowsi w gminie Syców. Okazało się, że podczas jednej z XIX-wiecznych konserwacji postanowiono figurę Neptuna zastąpić nową, a starą, barokową wywieźć do Wielowsi.

Reklama

Aby zweryfikować prawdziwość wzmianki w prasie, T. Sielicki skontaktował się z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Wraz z archeolożką Joanną Biniek pojechali na miejsce sprawdzić, czy w pałacowym parku po rzeźbie pozostał jakiś ślad. Zdjęcia w archiwum również wskazywały na to, że powinien się tam znajdować.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że Neptun znajduje się w zaroślach. Według mieszkańców, w latach 60. posąg stał w parku, ale po jednej z większych wichur przewrócił się i uległ uszkodzeniu. Dodatkowo autentyczność Neptuna potwierdzili pracownicy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którzy ze względu na niezwykłą wartość historyczną rzeźby dla Wrocławia postanowili go zabrać i zabezpieczyć.

Obecnie, dwa miesiące po odkryciu, Neptuna przewieziono do pracowni kamieniarskiej Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Fontanna Neptuna to zabytkowy symbol Wrocławia

Barokowa fontanna została wzniesiona na placu zwanym Neumarkt w 1732 roku. Od początku wzbudzała u niektórych mieszkańców mieszane uczucia. Uznali, wyobrażenie Neptuna za diabła. W XIX w. fontanna stała się lubianym elementem krajobrazu miasta, zyskując przydomek "Jerzy z widłami" czy "Jurek z widłami". W 20-leciu międzywojennym była często uwieczniana na widokówkach. W 1945 roku cały Nowy Targ (Neumarkt) został zniszczony, a szczątki fontanny zostały uznane za zaginione.

Przeczytaj także: 

W Anglii odkryto 1300-letni skarb. Może zmienić obraz historiiTen 1200-letni manuskrypt skrywał ukryte znaki. Teraz poznamy ich wiadomośćSzwedzcy archeolodzy odkryli niezwykły miecz. To relikt wielkiej wojny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wrocław | rzeźba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy