Złomiarze ukradli wraki okrętów z II wojny światowej

Dwa wraki holenderskich okrętów podwodnych zniknęły z dna Morza Jawajskiego. Nie jest to pierwszy wypadek, kiedy złomiarze rozkradają historyczne wraki. Wcześniej zniknęły zatopione brytyjskie i holenderskie krążowniki.

Wraki statków i okrętów zatopionych na Pacyfiku znikają w zatrważającym tempie. Który zniknie następnie?
Wraki statków i okrętów zatopionych na Pacyfiku znikają w zatrważającym tempie. Który zniknie następnie?East News

Polscy złomiarze znani są ze swych niezwykłych umiejętności. Potrafili ukraść czołg z poligonu, czy zdemontować używany most. Już kilka lat temu pojawiła się im poważna konkurencja - na Morzu Jawajskim zaczęły ginąć wraki okrętów z II wojny światowej.

Tym razem zniknęły dwa wraki holenderskich okrętów podwodnych, które zostały zatopione w 1942 roku. Stało się to zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Malezja, Indonezja i Holandia zgodziły się zintensyfikować wysiłki na rzecz ochrony grobów wojennych. Związane to było ze zniknięciem w 2016 roku wraków lekkich krążowników "De Ruyter" i "Java" oraz niszczyciela "Kortenaer". Okręty zostały odnalezione w 2002 roku. W listopadzie 2016 roku holenderska marynarka wojenna zorganizowała wyprawę badawczą z okazji zbliżającej się 75. rocznicy bitwy na Morzu Jawajskim. Okazało się wówczas, że wraki, liczących 170 metrów długości i wypierających 7500 ton, okrętów zniknęły.

Wkrótce okazało się, że nie tylko holenderskie okręty stały się łupem złomiarzy. Brytyjska prasa poinformowała, że z dna morza zniknęły także brytyjski ciężki krążownik "Exeter", znany z bitwy u ujścia La Platy, niszczyciele "Electra" i "Encounter" oraz amerykański okręt podwodny "Perch". Wszyscy właściciele zatopionych okrętów rozpoczęli śledztwo ws. dewastacji grobów wojennych i kradzieży.

Brytyjczycy i Holendrzy domagają się od rządów Malezji i Indonezji wyjaśnień. Nie wierzą, że skomplikowana operacja złomowania okrętów znajdujących się około 70 metrów pod powierzchnią wody nie została zauważona.

Według Holendrów okręty podwodne, podobnie jak inne jednostki, zostały skradzione przez złomiarzy, którzy nawykli do kradzieży wraków z tego regionu. Naukowcy i wojskowi szacują, że około 40 wraków statków i okrętów z czasów II wojny światowej zostało częściowo lub całkowicie zdemontowanych.

Samoloty na wraku USS "Lexington"

Na opublikowanych zdjęciach widać m.in. działa przeciwlotnicze, tablicę z nazwą okrętu i samoloty pokładowe. W tym słynnego Wildcata, oznaczonego znanym z ówczesnych kreskówek, kotem Felixem, który był godłem dywizjonu VF-2. . Na pokładzie zlokalizowano także część jego grupy pokładowej –11 samolotów – siedem SBD-1 Devastator, trzy SBD-3 Dauntlesses i pojedynczego F4F-3 Wildcat. Jest to najprawdopodobniej słynny Wildcat należący do dowódcy dywizjonu VF-3, komandora Johna Thacha.

Pięciocalowe działo przeciwlotnicze na pokładzie lotniskowcaYouTube
Grumman F4F-3 Wildcat, myśliwiec z grupy pokładowej lotniskowcaYouTube
TBD-1 Devastator - samoloty bombowo-torpedowe z grupy pokładowej lotniskowcaYouTube
Tablica z nazwą okrętuYouTube
TBD-1 Devastator - samolot bombowo-torpedowy z grupy pokładowej lotniskowcaYouTube
Działka przeciwlotnicze kal. 28 mm na pokładzie lotniskowcaYouTube
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas