Złoto, srebro, amulety. Bogactwo świątyni zszokowało archeologów

Wykopaliska na greckiej wyspie Eubea przyniosły niebywałe odkrycie w starożytnej świątyni wielkiej bogini. W niej archeolodzy odkryli wyjątkowo dobrze zachowaną biżuterię ze złota, srebra i bursztynu. Takie bogactwo odkrywa się raz na dziesięciolecia.

Starozytna grecka świątynia zszokowała archeologów swoim bogactwem
Starozytna grecka świątynia zszokowała archeologów swoim bogactwemGoogle Mapsmateriał zewnętrzny
Starozytna grecka świątynia zszokowała archeologów swoim bogactwem
Starozytna grecka świątynia zszokowała archeologów swoim bogactwemGoogle Mapsmateriał zewnętrzny

Niebywały skarb starożytnej Grecji

Jeszcze wieki przed Chrystusem stało tam 100-metrowe sanktuarium kultury mykeńskiej, najstarszej greckojęzycznej cywilizacji. Dziś nieopodal miasta Amarynthos na przybrzeżnej wyspie Eubea prowadzony jest jeden z największych projektów archeologicznych. Każdego roku grupa greckich i szwajcarskich archeologów prowadzi nowe wykopaliska wśród pozostałości świątyni bogini Artemis.

Jak donosi Ministerstwo Kultury Grecji, 2023 rok był jednym z najważniejszych dla wykopalisk. Wszystko dzięki odkopaniu nowych ruin znanej świątyni. W nich archeolodzy zidentyfikowali kilka struktur z paleniskami, służącymi za ołtarze. Niektóre z nich miały nawet zachowane ślady popiołu czy serc zwierząt.

Jednak to, co najmocniej zszokowało archeologów, to idealnie zachowane skarby jak ze sklepu jubilerskiego. Ich oczom ukazała się złota, srebrna, koralowa i bursztynowa biżuteria oraz wschodnie amulety. Oprócz tego świątynia zachowała bogato zdobioną ceramikę oraz okucia z brązu i żelaza. A pod ziemią mogą skrywać się kolejne skarby.

Część skarbów odkryta przez archeologów
Część skarbów odkryta przez archeologówMinisterstwo Kultury GrecjiFacebook

Ważna świątynia starożytnej Grecji

Odkryte kosztowności naturalnie trafiły do dalszych analiz. To kolejny element dokumentujący niezwykle bogatą historię świątyni w pobliżu Amarynthos. Stanowi ona jeden z największych zabytków starożytnej Europy. To właśnie ona była jednym z głównych ośrodków kultu bogini Artemis, która w mitologii greckiej była patronką łowów i przyrody.

Całe sanktuarium to bowiem kompleks, który powstawał na przestrzeni stuleci, sięgając aż IX w. p.n.e. Samą świątynię Artemis zaczęto tworzyć dopiero w wieku VII, budując jej potężny gmach. Według archeologów jej część strawił pożar, więc dobudowano nową sekcję w VI w. p.n.e. To właśnie w niej znaleziono najnowsze skarby.

Całe stanowisko to nie tylko świątynia, ale także ślady osadnictwa dookoła sanktuarium. Wskazują, jak bardzo ważne było to miejsce dla starożytnych Greków.

Czy na świecie może zabraknąć prądu?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas