Znaleźli to pod wodą. To pierwsze takie odkrycie w Polsce

Archeolodzy podwodni zidentyfikowali w jednym z kujawskich jezior rytualne stanowisko Celtów. To pierwsze takie odkrycie na terenie dzisiejszej Polski. Co udało się znaleźć pod wodą?

Archeolodzy podwodni zidentyfikowali w jednym z kujawskich jezior rytualne stanowisko Celtów. To pierwsze takie odkrycie na terenie dzisiejszej Polski. Co udało się znaleźć pod wodą?
Archeolodzy podwodni natrafili na wyjątkowe artefakty. Zdj. ilustracyjne. /Elpida Hadjidaki, CC BY-SA 4.0 /Wikimedia

Archeolodzy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas eksploracji jednego z jezior na Kujawach natknęli się na przedmioty związane z rytuałami Celtów

Miejsce odkrycia pozostałości po ceremoniach owego ludu nie jest przypadkowe - Celtowie słynęli bowiem z tego, że składali ofiary swym bóstwom właśnie w tego typu miejscach.

Rytualne stanowisko Celtów na Kujawach

Archeologia to nie tylko badania na lądzie, jest też archeologia podwodna, która pozwala rozszerzyć tę gałąź nauki o poszukiwania śladów przeszłości w zbiornikach wodnych - tak jeziorach czy rzekach, jak i jaskiniach czy studniach. Podobnie jak w przypadku badań na lądzie, prospekcja pod wodą również polega na ustalaniu nowych oraz dokładnym analizowaniu znanych już stanowisk. Co jakiś czas zdarzają się wyjątkowe odkrycia. 

Reklama

Tak jest też w przypadku ostatnich podwodnej eksploracji archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Namierzyli oni bowiem rytualne stanowisko Celtów. Badacze zidentyfikowali kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali, które wiązały się z obrzędami tego ludu. 

Niezwykłe znalezisko na Kujawach. "Odkrycie jest rewolucyjne"

Tym razem znalezisko nie jest związane z np. zalaniem danego terenu, ale ze świadomymi działaniami Celtów - lud ten z premedytacją umieszczał bowiem tego typu dary dla bóstw m.in. właśnie w akwenach.

- Celtowie słynęli z tego, że w wodach - rzekach, jeziorach, bagnach -  rozpadlinach skalnych czy trudno dostępnych miejscach w górach ofiarowali bóstwom broń i narzędzia kowalskie, ciesielskie, kuchenne. Nasze odkrycie wpisuje się w zestaw takich właśnie, składanych w ofierze, znalezisk. To pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów na ziemiach dzisiejszej Polski. Odkrycie jest rewolucyjne również dlatego, że nikt nie spodziewał się Celtów tak daleko na północ już w III wieku p.n.e., bo tak datowane są znaleziska - przytacza UW wypowiedź prof. Bartosz Kontny, dziekan Wydziału Archeologii UW, kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej.

Pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów w Polsce

Nurkowie w odmętach kujawskiego jeziora odkryli m.in. sierpy, fragmenty żelaznych pochew mieczy oraz pasów łańcuchowych - Celtowie zawieszali na nich swoją broń białą. Znaleziska archeologów z UW skłaniają do rewizji dotychczas przyjętej historii Celtów na terenach obecnej Polski, przynajmniej na Kujawach.

- Celtowie (inaczej Galowie) to lud indoeuropejski, który zamieszkiwał również ziemie dzisiejszej Polski. Do niedawna sądzono, że ich siedziby rozciągały się od Anglii po Kotlinę Karpacką, od południowej Francji, Półwyspu Iberyjskiego i północnej Italii po Śląsk, Małopolskę i dorzecze Sanu. Dekadę temu dowiedziono, że Celtowie żyli również na Kujawach w I wieku p.n.e. Znalezione przez archeologów z Wydziału Archeologii UW przedmioty są natomiast datowane na III w. p.n.e., co skłania do rewizji dotychczasowej wizji przeszłości naszych ziem - podano w notatce UW na temat znaleziska.

Źródło: Uniwersytet Warszawski.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odkrycie archeologiczne | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy