Znaleźli to pod wodą. To pierwsze takie odkrycie w Polsce

Archeolodzy podwodni zidentyfikowali w jednym z kujawskich jezior rytualne stanowisko Celtów. To pierwsze takie odkrycie na terenie dzisiejszej Polski. Co udało się znaleźć pod wodą?

Archeolodzy podwodni natrafili na wyjątkowe artefakty. Zdj. ilustracyjne.
Archeolodzy podwodni natrafili na wyjątkowe artefakty. Zdj. ilustracyjne.Elpida Hadjidaki, CC BY-SA 4.0Wikimedia Commons

Archeolodzy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas eksploracji jednego z jezior na Kujawach natknęli się na przedmioty związane z rytuałami Celtów.

Miejsce odkrycia pozostałości po ceremoniach owego ludu nie jest przypadkowe - Celtowie słynęli bowiem z tego, że składali ofiary swym bóstwom właśnie w tego typu miejscach.

Rytualne stanowisko Celtów na Kujawach

Archeologia to nie tylko badania na lądzie, jest też archeologia podwodna, która pozwala rozszerzyć tę gałąź nauki o poszukiwania śladów przeszłości w zbiornikach wodnych - tak jeziorach czy rzekach, jak i jaskiniach czy studniach. Podobnie jak w przypadku badań na lądzie, prospekcja pod wodą również polega na ustalaniu nowych oraz dokładnym analizowaniu znanych już stanowisk. Co jakiś czas zdarzają się wyjątkowe odkrycia.

Tak jest też w przypadku ostatnich podwodnej eksploracji archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Namierzyli oni bowiem rytualne stanowisko Celtów. Badacze zidentyfikowali kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali, które wiązały się z obrzędami tego ludu. 

Jezioro na Kujawach, w którym znaleziono przedmioty. Źródło: Wydział Archeologii UW.Uniwersytet Warszawskimateriał zewnętrzny

Niezwykłe znalezisko na Kujawach. "Odkrycie jest rewolucyjne"

Tym razem znalezisko nie jest związane z np. zalaniem danego terenu, ale ze świadomymi działaniami Celtów - lud ten z premedytacją umieszczał bowiem tego typu dary dla bóstw m.in. właśnie w akwenach.

- Celtowie słynęli z tego, że w wodach - rzekach, jeziorach, bagnach -  rozpadlinach skalnych czy trudno dostępnych miejscach w górach ofiarowali bóstwom broń i narzędzia kowalskie, ciesielskie, kuchenne. Nasze odkrycie wpisuje się w zestaw takich właśnie, składanych w ofierze, znalezisk. To pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów na ziemiach dzisiejszej Polski. Odkrycie jest rewolucyjne również dlatego, że nikt nie spodziewał się Celtów tak daleko na północ już w III wieku p.n.e., bo tak datowane są znaleziska - przytacza UW wypowiedź prof. Bartosz Kontny, dziekan Wydziału Archeologii UW, kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej.

Odkrycie archeologów podwodnych z UW. Źródło: Wydział Archeologii UW.Uniwersytet Warszawskimateriał zewnętrzny

Pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów w Polsce

Nurkowie w odmętach kujawskiego jeziora odkryli m.in. sierpy, fragmenty żelaznych pochew mieczy oraz pasów łańcuchowych - Celtowie zawieszali na nich swoją broń białą. Znaleziska archeologów z UW skłaniają do rewizji dotychczas przyjętej historii Celtów na terenach obecnej Polski, przynajmniej na Kujawach.

- Celtowie (inaczej Galowie) to lud indoeuropejski, który zamieszkiwał również ziemie dzisiejszej Polski. Do niedawna sądzono, że ich siedziby rozciągały się od Anglii po Kotlinę Karpacką, od południowej Francji, Półwyspu Iberyjskiego i północnej Italii po Śląsk, Małopolskę i dorzecze Sanu. Dekadę temu dowiedziono, że Celtowie żyli również na Kujawach w I wieku p.n.e. Znalezione przez archeologów z Wydziału Archeologii UW przedmioty są natomiast datowane na III w. p.n.e., co skłania do rewizji dotychczasowej wizji przeszłości naszych ziem - podano w notatce UW na temat znaleziska.

Źródło: Uniwersytet Warszawski.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas