10 milionów internautów w niebezpieczeństwie

Badanie przeprowadzone przez PandaLabs wykazało alarmujący wzrost liczby infekcji dokonanych przez programy do kradzieży tożsamości. W ubiegłym roku liczba komputerów zarażonych złośliwymi kodami wzrosła o 800 proc. Panda Security szacuje, że tempo infekcji w roku 2009 będzie wzrastać o kolejne 336 proc. miesięcznie.

Programy kradnące tożsamość stanowią zagrożenie dla 10 mln internautów fot. Hans Slegers
Programy kradnące tożsamość stanowią zagrożenie dla 10 mln internautów fot. Hans Slegersstock.xchng

1,07 proc. wszystkich przebadanych komputerów było zainfekowanych aktywnym (wykonującym szkodliwe działania) złośliwym kodem służącym do kradzieży tożsamości, np. trojanem bankowym. Liczba zainfekowanych komputerów wzrosła o 800 proc. między pierwszą a drugą połową 2008 roku. Panda Security przewiduje - biorąc pod uwagę tendencję panującą w ciągu ostatnich 14 miesięcy - że tempo infekcji będzie wzrastać o kolejne 336 proc. każdego miesiąca w ciągu bieżącego roku.

Problem najczęściej dotyczy osób, które korzystają z zakupów online, bankowości internetowej czy portali społecznościowych. Badanie wykazało, że 35 proc. zainfekowanych komputerów posiadało aktywną ochronę antywirusową. Producenci antywirusów nieustannie uaktualniają swoje usługi, aby nadążyć za przytłaczającą ilością złośliwego kodu, ale zadanie nie jest proste. Laboratoria antywirusowe otrzymują codziennie do przebadania ogromne ilości nowych odmian złośliwych kodów. Według Panda Security jest to nawet 30 tys. nowych próbek dziennie.

Szczególnie niebezpieczną kategorię programów do kradzieży tożsamości stanowią trojany bankowe. Są to złośliwe kody stworzone specjalnie do kradzieży danych klientów korzystających z bankowości elektronicznej. Stają się coraz bardziej złożone, potrafią się łatwo aktualizować i poszerzać listę atakowanych banków. Najgroźniejsze rodziny trojanów bankowych wg PandaLabs to np: Trj/Cimuz, Trj/Sinowal, Trj/Bankolimb, Trj/Torpig, Trj/Goldun lub Trj/Dumador. Najczęściej pochodzą one z Chin i Rosji, jednak ośrodki cyberprzestępczości powstają także w Korei i Brazylii.

Pozostałe trojany kradną informacje osobiste użytkownika oraz jego hasła do chat-roomów, gier i aplikacji. Najpopularniejsze trojany niebankowe zajmujące się kradzieżą tożsamości to np: Trj/Lineage, W32/Lineage.worm, Trj/Legmir , Trj/Wow lub W32/Wow.worm.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas