40 lat internetu

W nocy z 29 na 30 października 1969 roku wysłano pierwszą wiadomość przy pomocy protoplasty dzisiejszego internetu - globalna sieć ma zatem 40 lat.

Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne oraz komputery to zupełnie inna historia   Fot. Iffet Sen
Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne oraz komputery to zupełnie inna historia Fot. Iffet Senstock.xchng

Pierwsze w historii ludzkości przesłanie informacji przy pomocy sieci nie było spektakularne - zresztą przeprowadzający całą operację naukowcy nie zdawali sobie sprawy z symboliki tego momentu. Cofnijmy się zatem o te 40 lat.

Protoplastą używanego dzisiaj internetu była sieć ARPANET, której powstanie współfinansował Departament Obrony USA. Założeniem ARPANET było stworzenie sieci rozproszonej, bez wyraźnego centrum dowodzenia. Takie rozwiązanie gwarantowało, że w wypadku wojny i zniszczenia jednego komputera centralnego - sieć nadal będzie funkcjonować bez problemów.

Sieć ARPANET trafiła zatem częściowo w cywilne ręce pracowników Uniwersytetu Kalifornijskiego. To właśnie oni wraz z innymi inżynierami zainstalowali w różnych ośrodkach akademickich na terenie USA terminale komunikacyjne o nazwie IMP (Interface Message Processor) zadaniem których było umożliwienie przesyłania informacji między uniwersytetami. Tej pamiętnej nocy 40 lat temu Leonard Kleinrock i Charlie Kline z Uniwersytetu Kalifornijskiego "skontaktowali się" z urządzeniem IMP umieszczonym w Ośrodku Badawczym Uniwersytetu Stanford. Połączenie trwało 27 godzin i prędkość wynosiła maksymalnie 50 kb/s przy równoczesnym korzystaniu z 19 łączy telefonicznych - jak czytamy w serwisie Heise Online.

Co prawda trwają spory, czy data narodzin internetu nie powinna być inna, ale globalnej sieci należy wystawić jakąś metrykę. Pierwsza informacja wysłana przez Uniwersytetu Kalifornijski wydaje się doskonałym, symbolicznym początkiem.

ŁK

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas