50 proc. komputerów zainfekowanych

Według danych zebranych w styczniu przez firmę Panda, 50 proc. komputerów było zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Najpowszechniejszym zagrożeniem dla użytkowników były trojany. Polska znalazła się na 7 miejscu w rankingu państw najbardziej narażonych na infekcje.

Według danych zebranych przez Panda ActiveScan, darmowy skaner online oferowany przez firmę Panda Security, w styczniu 50 proc. wszystkich skanowanych komputerów na świecie było zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Najpowszechniejszymi zagrożeniami były trojany, które spowodowały najwięcej infekcji (59 proc. wszystkich przypadków), za nimi uplasowały się tradycyjne wirusy (12 proc.) i robaki (9 proc.).

Na liście najpowszechniejszych złośliwych oprogramowań w Polsce dominują trojany, następnie downloadery, exploity i adware. Warto wspomnieć o obecności starego trojana Lineage, który wciąż się rozpowszechnia i infekuje systemy.

Reklama

Państwa najbardziej narażone na infekcje

Tajlandia, Chiny, Tajwan, Rosja i Turcja zajmują czołowe miejsca w rankingu krajów o największej liczbie infekcji (ponad 50 proc. skanowanych komputerów zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem). Polska w tym miesiącu znalazła się na 7 miejscu, z poziomem infekcji 45 proc.

- Nie widzimy znaczących zmian jeśli chodzi o globalne infekcje. Każdego dnia nasze laboratorium otrzymuje około 61 tys. próbek złośliwego oprogramowania, więc aby uniknąć infekcji należy posiadać rozwiązanie zabezpieczające, które zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym. Rejestrowanie nowych zagrożeń przez tradycyjne zabezpieczenia zajmuje dużo czasu. To czas, w którym użytkownicy pozostają bez ochrony przed nowymi zagrożeniami - mówi Luis Corrons, Dyrektor Techniczny PandaLabs.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: proca | 50+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama