Atak na Wielką Brytanię jest nieuchronny

Atak na kluczowe elementy infrastruktury w Wielkiej Brytanii jest nieuchronny, twierdzą Brytyjscy parlamentarzyści
Atak na kluczowe elementy infrastruktury w Wielkiej Brytanii jest nieuchronny, twierdzą Brytyjscy parlamentarzyści123RF/PICSEL

Państwa na całym świecie wykryły w ostatnich latach liczne cyberataki na kluczowe elementy swojej infrastruktury. Jednak żaden z nich nie zdobył takiego rozgłosu w mediach, jak robak komputerowy Stuxnet z 2010 roku. Fragment wyrafinowanego szkodliwego kodu wprowadzony został do systemów nadzorujących procesy technologiczne (SCADA) i wykorzystany w ataku na irańskie instalacje nuklearne, powodując dotkliwe szkody. W wyniku przeprowadzonych analiz popularna stała się opinia, że za atakiem stały USA i Izrael, mimo że żaden z ich rządów tego nie potwierdził.

Brytyjscy deputowani zwrócili uwagę parlamentu na pilną potrzebę udoskonalenia strategii bezpieczeństwa cybernetycznego i wczesnego wykrywania zagrożeń. Obawiają się oni, że krytyczna infrastruktura krajowa jest poważnie zagrożona. Badania ankietowe przeprowadzone przez NCC Group i YouGov ustaliły, że deputowani są przekonani, iż powodujące szkody w instalacjach nuklearnych, szpitalach i usługach energetycznych cyberataki są jedynie kwestią czasu. Aż dwie trzecie respondentów stwierdziło, że obecnie największym zagrożeniem jest cyberatak przeciwko kluczowym infrastrukturom kraju.

Badania stwierdzają ponadto, że 75% ankietowanych obawia się wycieku prywatnych wiadomości e-mail, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Izby Gmin. Dodatkowo, konserwatyści byli bardziej zaniepokojeni możliwością ataku na infrastrukturę jądrową, podczas gdy deputowani Labour Party szczególnie obawiali się naruszenia demokracji.

"To bardzo dobrze, że większość parlamentarzystów zdaje sobie sprawę z różnych zagrożeń, przed którymi stoimy i ma świadomość tego, jak poważne następstwa miałby udany atak, szczególnie dla ducha naszego narodu" - powiedział Ollie Whitehouse, dyrektor techniczny Grupy NCC ds. globalnych.

Dyrektywa UE dotycząca bezpieczeństwa sieci i informacji (NIS), włączona przez Wielką Brytanię do prawa krajowego, zawiera wytyczne dla firm i organizacji dotyczące ich strategii bezpieczeństwa cybernetycznego. Ponieważ proces zrozumienia i pełnego przestrzegania NIS i GDPR (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych) może być uciążliwy, dyrektywa NIS określa krok po kroku etapy, które powinny być wdrażane przez operatorów znaczących usług oraz dostawców usług cyfrowych, w celu powstrzymania ataków.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas