Awaria Facebooka to namiastka globalnego cyberataku, który nas czeka

Warren Buffet, jeden z najbogatszych ludzi i największych ekonomistów na świecie, jakiś czas temu przyznał, że cyberprzestępczość jest dla ludzkości większym zagrożeniem niż broń jądrowa, biologiczna i chemiczna.

Warren Buffet, jeden z najbogatszych ludzi i największych ekonomistów na świecie, jakiś czas temu przyznał, że cyberprzestępczość jest dla ludzkości większym zagrożeniem niż broń jądrowa, biologiczna i chemiczna.
Awaria Facebooka to namiastka globalnego cyberataku, który nas czeka /Unsplash

Po wczorajszej, największej w historii awarii Facebooka, Messengera, Instagrama i Whatsupa, wiemy już, że Buffet miał rację. Jednak to dopiero namiastka tego, co czeka nas w niedalekiej przyszłości. To od nas zależy, jak sobie z tą katastrofą poradzimy. Konkretne działania trzeba podjąć już teraz.

Eksperci od bezpieczeństwa w sieci od dawna biją na alarm, że wielkimi krokami zbliża się globalny cyberatak, który doprowadzi do całkowitego paraliżu całej ludzkości. Mówi się tutaj o awariach sieci energetycznych, systemów transportowych, usług medycznych czy transakcji bankowych.

Reklama

Może taki rozwój wydarzeń przypomina scenariusz do dobrego filmu katastroficznego lub jedną z krążących po otchłani sieci opowieści fanów teorii spiskowych, ale wystarczy zobaczyć na innych serwisach społecznościowych, co działo się wczoraj, gdy setki milionów ludzi nie mogło wejść na Facebooka lub skorzystać z jego usług.

Przez świat przetoczyła się fala samobójstw, setki milionów ludzi nie mogło śledzić aktywności celebrytów i swoich znajomych, niezliczona ilość firm straciła wielkie pieniądze przez brak promowania swoich usług lub zbankrutowała, a sam Facebook w zaledwie kilka godzin stracił ponad 55 miliardów dolarów (Mark Zuckerberg zbiedniał o 7 miliardów dolarów).

Klaus Schwab i Warren Buffet ostrzegają, że globalny cyberatak będzie rozprzestrzeniał się ponad 10 razy szybciej, niż wirus SARS-COV-2. Od pierwszego uderzenia, w ciągu zaledwie kilku godzin awarii zaczną ulegać miliony komputerów i powiązanych z nimi systemów. Po kilku dniach cyber-wirus ogarnie całą planetę i kompletnie sparaliżuje ludzkość.

Schwab i Buffet są przekonani, że taka globalna katastrofa, rozgrywająca się w sieci, doprowadzi do zrujnowania gospodarek praktycznie większości krajów świata, co z kolei skończy się śmiercią milionów ludzi. Miliarderzy obawiają się, że sytuacja bardzo szybko wymknie się spod kontroli i zaowocuje wybuchem konfliktów pomiędzy krajami, a nawet doprowadzi do globalnej wojny.

Chociaż wszyscy dobrze zdajemy sobie z tego sprawę, to jednak raczej nie da się w tej materii za wiele uczynić, by ochronić ludzkość przed takimi wydarzeniami. Wydaje się, że ten mroczny scenariusz musi się zrealizować, podobnie jak ma to miejsce z pandemią, której końca nie widać. Możemy tylko próbować ograniczyć jego skutki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: geekowski | Facebook | Internet | Mark Zuckerberg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy