Bashware zagraża 400 mln komputerów z Windows 10
Eksperci ds. bezpieczeństwa wykryli nową „furtkę” dla działań hakerskich na komputerach z systemem Windows 10. Technika wykorzystuje funkcję WSL, pozwalającą na uruchamianie plików wykonywalnych systemu Linux. Bashware może potencjalnie zagrozić ponad 400 milionom urządzeń z systemem Windows 10!
"Niedawno znaleźliśmy nową i niepokojącą metodę, która pozwala każdemu złośliwemu oprogramowaniu obejść nawet najpopularniejsze rozwiązania zabezpieczające, takie jak antywirusy nowej generacji, narzędzia do inspekcji i antyrasomware. Technika ta, nazwana Bashware, wykorzystuje nową funkcję Windows 10 o nazwie Subsystem for Linux (WSL), która niedawno została uruchomiona jako wersja beta, a obecnie jest w pełni obsługiwaną funkcją systemu Windows" – informują eksperci Gal Elbaz i Dvir Atias na stronach bloga firmy Check Point.
Funkcja WSL sprawia, że popularny terminal bash jest dostępny dla użytkowników systemu Windows, a tym samym umożliwia użytkownikom natywne uruchamianie plików wykonywalnych systemu operacyjnego Linux w systemie operacyjnym Windows.
Istniejące rozwiązania zabezpieczające wciąż nie są przystosowane do monitorowania procesów wykonywalnych w systemie operacyjnym Linux działającym jednocześnie pod systemem operacyjnym Windows w koncepcji hybrydowej, która umożliwia równoczesne uruchamianie kombinacji systemów Linux i Windows. Może to otworzyć drzwi dla cyberprzestępców, którzy chcą uruchomić złośliwy kod i pozwolić im na korzystanie z funkcji udostępnianych przez WSL w celu ukrycia przed zabezpieczeniami, które jeszcze nie zintegrowały właściwych mechanizmów wykrywania.
Według ekspertów, Bashware powinien być poważnym ostrzeżeniem, ponieważ pokazuje, jak łatwo można skorzystać z mechanizmu WSL, aby omijać produkty zabezpieczające.
"Testowaliśmy tę technikę na większości wiodących produktów antywirusowych i zabezpieczających na rynku, z powodzeniem pomijając wszystkie. Oznacza to, że program Bashware może potencjalnie wpłynąć na 400 milionów komputerów z systemem Windows 10 na całym świecie" - dodają Gal Elbaz i Dvir Atias.
Jak twierdzą przedstawiciele firmy Check Point, o nowej metodzie zostały poinformowane wszystkie firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem i wezwane zostały do natychmiastowych działań modyfikujących własne systemy bezpieczeństwa.