Będą wielkie zmiany w internecie

"W ciągu następnych pięciu albo dziesięciu lat kolejne miliardy ludzi zajrzą do internetu: mieszkańcy Indii, Chin, Ameryki Południowej i Afryki. Ich głos będzie na świecie znaczył coraz więcej" - powiedział Jimmy Wales, jedne z założycieli internetowej encyklopedii Wikipedia.

- Im bardziej gwałtowny jest postęp w technologiach cyfrowych, tym trudniej stosować cenzurę w internecie. Przekonają się o tym także autorytarne reżimy takie jak w Chinach - dodając W wywiadzie, który ukazał się w dodatku "Zeit-Magazin" do dziennika "Die Zeit", Wales mówi, że spodziewa się obniżenia opłat za łączność w każdej postaci i tego, że wielu ludzi będzie mieć częściej w rękach komórkę niż ciepły posiłek na talerzu.

Wales uważa także, że dojdzie do rewolucji w edukacji. Młodzi ludzie będą w coraz większym stopniu odkrywać świat na własną rękę i w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami. Klasyczne szkoły-laboratoria językowe to jego zdaniem przeszłość. Twórca Wikipedii jest przekonany, że w ciągu dwóch dekad nowoczesne programy komputerowe pozwolą ludziom błyskawicznie opanować każdy język. Egzaminy nie znikną, ale nauka na uniwersytetach ulegnie zmianom.

Reklama

Profesorzy zamienią się w mentorów sprawujących opiekę nad rozwojem swoich studentów. Nowe techniki zmienią też wiele w medycynie. Wales snuje wizje chipów, które byłyby implantowane ludziom, aby bezpośrednio przekazywać lekarzom wszystkie możliwe sygnały ostrzegawcze.

HeiseOnline
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy