Błędy Wikipedii w... logo

O poważnych błędach w artykułach Wikipedii informowano wielokrotnie. Tymczasem od czterech lat na stronach encyklopedii internautów błąd znajduje się w samym... logo witryny.

Kula ziemska złożona z puzzli, na których występuje litera "W" w rozmaitych językach - ten symbol widział już praktycznie każdy internauta. Okazuje się jednak, że nie wszystkie zawarte w logo litery rzeczywiście istnieją.

Za sprawą drobnego błędu graficznego znaki, które miały przedstawić japońskie "W" oraz odpowiednik w piśmie dewanagari (używanym w Indiach), są nic nieznaczącymi rysunkami.

Jak doszło do tej sytuacji? Wzór aktualnego logo Wikipedii, które w 2003 roku zostało stworzone przez Paula Stansifera, nie zawierał żadnych błędów. Do zniekształceń doszło dopiero podczas jego obróbki w programie graficznym przez Davida Friedlanda - efekt 3D ulepszył wzór Stansifera, jednocześnie jednak zmienił kształt wspomnianych liter.

Reklama

Jeden ze współzałożycieli Wikipedii, Jimmy Wales, dostrzega w całej sprawie pozytywny aspekt. Jego zdaniem, logo z puzzli już samo w sobie symbolizuje, iż witryna jest ciągle w procesie tworzenia - zniekształcone znaki w nim zawarte podkreślają ten stan, gdzie poszczególne błędy są na bieżąco wychwytywane.

Friedland, który po części odpowiada za błąd, jest zwolennikiem ponownego stworzenia znaku graficznego encyklopedii - sam nie posiada już oryginalnego pliku ze wzorem, więc utworzenie na jego podstawie poprawnej wersji logo nie jest już możliwe.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: błędy | logo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy