Blockchain zagrożony przez komputery kwantowe, ale Rosjanie mają na to sposób
Technologia Blockchain to przyszłość bezpieczeństwa globalnej sieci. W tej chwili wszyscy giganci technologiczni są nią żywo zainteresowani. Jednak jest z nią jeden problem, który stwarzają komputery kwantowe.
Chociaż ta technologia może się nam kojarzyć z elektronicznymi walutami, to jednak jej możliwości zastosowania są znacznie szersze, o czym przekonacie się w nadchodzących latach.
Aby w ogóle Blockchain mógł się rozwijać i podbić świat, potrzeba jest jego lepszego zabezpieczenia. Inżynierowie biją na alarm, że zagrożeniem dla niego są komputery kwantowe. Pomimo faktu intensywnych prac nad takimi maszynami przyszłości, wciąż są one mało wydajne i niepraktyczne.
W nadchodzących latach zacznie się to zmieniać, dlatego już teraz jest potrzeba tworzenia systemów, które zabezpieczą go przed nowymi technologiami. Tym bardziej jest to ważne, że analitycy szacują, iż już za 7 lat aż 10 procent globalnego PKB będzie generowane z zastosowaniem Blockchainu.
Skuteczny sposób na to odkryli właśnie Rosjanie z instytutu badawczego Russian Quantum Center. Na łamach czasopisma Quantum Science and Technology opisali oni swój system ochrony Blockchain oparty na kwantowej dystrybucji klucza (QKD), który wymaga najbardziej zaawansowanego obecnie na świecie uwierzytelniania.
Bezpieczeństwo technologii Blockchain zagrożone jest przez komputery kwantowe. Fot. PxHere.
„Wykorzystywanie QKD w blokach może wydawać się sprzeczne z intuicją, ponieważ sieci QKD opierają się na zaufaniu między węzłami, podczas gdy wiele bloków blokuje takie zaufanie. Mówiąc dokładniej, można argumentować, że QKD nie może być używane do uwierzytelniania, ponieważ wymaga uwierzytelnionego kanału klasycznego do samej operacji. Jednak każda sesja komunikacyjna QKD generuje dużą ilość współdzielonych tajnych danych, z których część może być wykorzystana do uwierzytelniania w kolejnych sesjach. Dlatego niewielka ilość klucza tajnego, który strony udostępniają przed pierwszą sesją QKD, zapewnia ich bezpieczne uwierzytelnianie dla całej przyszłej komunikacji. Oznacza to, że QKD może być używany zamiast klasycznych podpisów cyfrowych” - powiedział Dr. Aleksey Fedorov, autor badań z Russian Quantum Center.
Rosyjscy naukowcy w swoich działaniach poszli jeszcze dalej i oprócz zastosowania QKD do uwierzytelniania, na nowo zdefiniowali protokół dodawania nowych bloków, działający w inny sposób od współczesnych kryptowalut.
Ich system nie jest oparty na tworzeniu nowych bloków u poszczególnych górników, tylko z pomocą bezpiecznego protokołu transmisji, wszystkie węzły osiągają porozumienie co do powstania nowego bloku i odbywa się to na równych warunkach.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. PxHere