Chrome stanie się najpopularniejszą przeglądarką w 2012 roku?

Przed świętami przeglądarka Google wyprzedziła Internet Explorera 8, ale na tym nie koniec. Prognozuje się, że w tym roku Chrome ma zostać najpopularniejszą przeglądarką.

Przed świętami Chrome zaskoczył internautów, wygrywając wyścig z IE8. Tym samym stał się najpopularniejszą przeglądarką - jeśli nie liczyć wszystkich wersji Internet Explorera jako jednej przeglądarki. Jeśli jednak liczyć wszystkie wersje IE jako całość, Chrome wciąż przegrywa ten wyścig. Ale jest najszybciej zyskującą przeglądarką w historii. Mimo że Google wspiera Firefoksa, wydaje się on już pokonany. Na polu walki została tylko przeglądarka Microsoftu, instalowana wraz z Windowsem.

Czy i z nią uda się Chrome'owi wygrać? Wszystko na to wskazuje. Serwis 9to5google pokazuje, jak rozwijały się poszczególne przeglądarki w 2011 roku. Na wykresie (na podstawie danych StatCounter) widać, że Chrome pokonał Firefoksa i brakuje mu kilkunastu procent do IE. Serwis 9to5google zrobił następnie prostą rzecz: przedłużył wykresy IE i Chrome'a na 2012 rok. Dzięki tej prostej ekstrapolacji widać, że oba wykresy przetną się latem 2012 roku. Innymi słowy: Chrome pokona wtedy IE, jeżeli obie przeglądarki będą rozwijały się w tym samym tempie co teraz.

Reklama

Oczywiście może zajść mnóstwo nieprzewidzianych okoliczności, które skomplikują ten prosty wykres. Jeśli jednak nic się nie stanie, Chrome będzie rozwijał się w podobnym tempie co teraz, a IE będzie spadał. W końcu dojdzie więc do zmiany na stanowisku lidera.

Nie sądzę, żeby miało się to stać już latem 2012 (Chrome będzie się rozwijał, lecz IE nie będzie aż tak szybko spadać), ale w końcu przeglądarka Google zostanie numerem 1. W niezwykle dynamiczny sposób rynek zdobywa też Android, a Google+ podobno będzie mieć 400 mln użytkowników do końca roku. Czyżby w 2012 roku Google miał zostać naszym panem i władcą?

Michał Wilmowski

http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Google | Google Chrome
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama