Cloud computing pomógł Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), aby zapewnić odpowiednią infrastrukturę dla System Obsługi Wsparcia finansowego, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności pomocy oferowanej osobom niepełnosprawnym za pośrednictwem platformy elektronicznej, zdecydował o zastosowaniu chmury obliczeniowej.

article cover
123RF/PICSEL

- Dzięki Systemowi Obsługi Wsparcia osoby z niepełnosprawnościami zyskały znaczne ułatwienie w procesie wnioskowania, w tym całodobowe wsparcie i bieżącą informację o przebiegu rozpatrywania wniosku, bez konieczności wizyty w urzędzie. Ta innowacyjna aplikacja to krok milowy w procesie cyfryzacji usług dofinansowania oferowanych przez Fundusz, a dystrybuowanych przez samorządy - mówi dr Dariusz Łazar, kierownik projektu SOW, Departament Programów PFRON. 

Z Systemu Obsługi Wsparcia korzystają już wszystkie powiaty w Polsce (380) oraz ponad 100 tysięcy użytkowników, którzy mają do niego nieodpłatny dostęp 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.  Na uwagę zasługuje fakt, iż niemal połowa wszystkich wniosków jest składana przez osoby aplikujące o pomoc poza standardowymi godzinami pracy urzędów oraz w weekendy, w czasie dogodnym dla wnioskodawców.

- W celu zapewnienia użytkownikom wygody i nieprzerwanego dostępu do aplikacji, także w sytuacjach spiętrzonego napływu wniosków, najkorzystniejszym rozwiązaniem w zakresie dostarczenia odpowiedniej infrastruktury technicznej dla systemu SOW jest skalowalna z natury chmura obliczeniowa - wskazuje dr Dariusz Łazar.

Analiza wykazała, że postawienie na rozwiązania chmurowe pozwolą Funduszowi na znaczne oszczędności w porównaniu z modelem zakupowym. Mowa o zmniejszeniu kosztów aż o 25 proc., co w perspektywie 5 lat pozwoli na zaoszczędzenie ponad 200 tys. złotych.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, gdyż zaoszczędzone w ten sposób środki dają nam dodatkowe możliwości inwestowania w zwiększenie pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, przez co rośnie w nas przekonanie, że wybór cloud computingu był dobrą decyzją - wskazuje kierownik projektu SOW.

Zastosowanie w SOW infrastruktury informatycznej dostarczanej w modelu usługowym (cloud computing, IaaS), pozwoliło na dynamiczne zwiększenia lub zmniejszenia mocy obliczeniowej, w zależności od aktualnych potrzeb, co miało duże znaczenie przy wyborze przez PFRON tego rodzaju usługi. Było to także istotne pod kątem zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa informatycznego ze względu na przetwarzanie danych osobowych. W wyniku przeprowadzonego postępowania o zamówienie publiczne w postaci przetargu nieograniczonego usługę chmury obliczeniowej dostarcza firma Polcom.

- Jeszcze kilka lat temu cloud computing w sferze publicznej był bardzo rzadkim modelem budowy wydajnej infrastruktury technicznej. Obecnie możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania rozwiązaniami chmurowymi przez sektor publiczny. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ chmura ma ogromny potencjał - pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z utrzymywaniem własnej struktury, daje również dużą elastyczność i możliwość dostosowywania do aktualnych potrzeb. Co bardzo ważne dla urzędów publicznych, gwarantuje również odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa danych - w przypadku Polcomu potwierdzony przez międzynarodowe certyfikaty ISO 27017 oraz 27001 ­- podkreśla Agnieszka Zielińska, dyrektor handlowy Polcom.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas