Czarne dziury internetu
University of Washington udostępnił system monitorujący internetowe "czarne dziury". Tym terminem określono miejsca, w których z nieznanych przyczyn sygnał zanika.
Hubble to system, który od 17 września 2007 roku monitoruje internet. W tym czasie zidentyfikował 885 059 "czarnych dziur". Oczywiście sytuacja w sieci ciągle się zmienia. Witryny przed chwilą z tajemniczych powodów niedostępne, nagle stają się bez problemu osiągalne, a problemy zaczynają trapić strony, które jeszcze przed godziną działały bez zarzutów.
Hubble pokazuje bieżącą sytuację w sieci. Monitoruje on bez przerwy 78 772 prefiksy CIDR. W ciągu ostatnich 24 godzin zanotował problemy na 108 159 trasach dostępu do 4252 prefiksów. Oznacza to, że do tych właśnie prefiksów możemy się nie dostać. Hubble pokazuje też mapę, na której pokazuje, jak długo "żyła" każda z "czarnych dziur". Dane aktualizowane są co 15 minut.
Co ciekawe, na stronie Hubble'a każdy może sprawdzić, czy lokalizacja, z której właśnie się łączy, jest dostępna z zewnątrz.
Mariusz Błoński