Reklama

Domowy komputer coraz mniej bezpieczny

Komputer osobisty coraz częściej staje się rodzinnym centrum komunikacji i rozrywki, przez co użytkownicy domowi są bardziej narażeni na atak online - wynika z nowego półrocznego raportu firmy CA na temat niebezpieczeństw w internecie.

- Wszyscy użytkownicy powinni być świadomi skali zagrożeń, jakie czyhają w internecie. W szczególności dotyczy to graczy, użytkowników serwisów społecznościowych, emerytów i nastolatków, a także ich rodziców - mówi Bartosz Świderski, konsultant w CA.

Z raportu wynika, że wraz ze wzrostem liczby internautów w rodzinach zwiększy się problem kradzieży tożsamości sieciowych, zagrożeń dla graczy oraz luk wykrywanych w zabezpieczeniach. Dwukrotnie wzrośnie również liczba "wieloetapowego", szkodliwego oprogramowania.

Kradzieże kont użytkowników w grach online staną się tak opłacalne, jak kradzieże z kont bankowych; przeglądarka Mozilla Firefox przestanie być uznawana za bezpieczniejszą od programu Internet Explorer - w gruzach legnie powszechne przekonanie, że system Mac OS X firmy Apple jest bezpieczniejszy od systemów Windows; internetowe grupy przestępcze coraz częściej będą przypominać wiarygodnych producentów oprogramowania; przestępcy coraz częściej będą szukać luk bezpieczeństwa w innych użytecznych aplikacjach, takich jak Adobe Acrobat Reader czy Macromedia Flash - to najważniejsze prognozy z raportu CA.

Reklama

Co z popularnymi serwisami społecznościowymi? Okazuje się, że serwisy społecznościowe nie tylko mają te same wady, co zwykłe witryny WWW, ale dodatkowo pozwalają na wklejanie szkodliwego kodu w zakładanych przez przestępców profilach użytkowników. W serwisie społecznościowym wszyscy są wzajemnie połączeni, dlatego ataki rozprzestrzeniają się szybciej.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: firmy | domowy | komputer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama