Facebook buduje własnego satelitę. Dostarczy z jego pomocą Internet

Największy serwis społecznościowy świata chce rozszerzyć działalność na wszystkie zakątki naszej planety. Pomoże mu w tym pierwszy internetowy satelita.

Dwa lata temu doszło do katastrofy rakiety Falcon od SpaceX na stanowisku startowym na przylądku Canaveral. Na jej pokładzie znajdował się satelita komunikacyjny AMOS-6, który uległ całkowitemu zniszczeniu. Chociaż Facebook nie był jego właścicielem, to jednak miał go użytkować praktycznie na wyłączność w celach dostarczania Internetu do krajów Środkowej Europy.

Największemu na świecie serwisowi społecznościowemu ta katastrofa mocno pokrzyżowała plany. Teraz dowiadujemy się, że Facebook jednak zamierza zrealizować swój projekt, ale w nieco inny sposób, a pomoże mu w tym własny satelita. Projekt Athena został zgłoszony do Federalnej Komisji Łączności (FCC) w maju, ale dopiero teraz gigant zdradził więcej szczegółów na jego temat.

Reklama

Facebook buduje własnego satelitę. Dostarczy z jego pomocą Internet. Fot. Pexels.

Serwis CNET poinformował, że będzie to eksperymentalne urządzenie, które będzie testowało możliwości dostarczania szybkiego dostępu do globalnej sieci dla terenów, w których nie istnieje żadnq infrastruktura komunikacyjna.

Projekt ma być konkurencją dla projektu balonów Google Loon i kosmicznego Internetu od SpaceX i OneWeb. Co ciekawe, według informacji zgłoszeniowej do FCC, Athena miałaby zapewnić 10 razy szybszy dostęp do sieci od StarLinku od Elona Muska i OneWeb od Grega Wylera.

Satelita ma zostać wysłany na orbitę na początku przyszłego roku. Informacja o tym projekcie rzuca nowe światło na fakt skasowania kilka tygodni temu przez Facebooka słynnego projektu dronów Aquila, które miały dostarczać Internet ze stratosfery.

Źródło: GeekWeek.pl/Facebook// Fot. Pexels

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy