Facebook pomoże ustalić, czy sprawdzimy się w pracy

Amerykańscy naukowcy nie ustają w pomysłach, jak usprawiedliwić przesiadywanie na Facebooku w pracy i prowadzą w tym temacie coraz to nowe badania socjologiczne online.

Czy Facebook jest dobrym źródłem informacji o naszych zdolnościach do pracy
Czy Facebook jest dobrym źródłem informacji o naszych zdolnościach do pracyAFP

Tym razem potrzebna była współpraca badaczy z aż trzech instytucji (Northern Illinois University, University of Evansville i Auburn University), by ustalić, czy z profilu na portalu społecznościowym można uzyskać informacje o tym, jakim dana osoba jest pracownikiem.

Jak pisze "The Wall Street Journal", eksperyment polegał na ocenieniu profili 56 pracujących studentów. Profesor i dwóch studentów spędzili po 10 minut na przyglądaniu się każdej stronie, włącznie ze zdjęciami, komentarzami, zainteresowaniami, itp. Następnie na temat każdej osoby wypełniali ankietę z pytaniami w rodzaju: "Czy na tej osobie można polegać?", "Czy ta osoba jest stabilna emocjonalnie?".

Po sześciu miesiącach wypełnione ankiety porównano z ocenami okresowymi, jakie właściciele badanych profili otrzymali w pracy. Okazało się, że istnieje korelacja między opinią pracodawcy oraz wrażeniem, jakie odnosi się po oglądaniu profilu danej osoby na Facebooku. W szczególności dotyczy to takich cech jak sumienność, umiejętność współpracy i przejawianie chęci uczenia się.

Najlepiej oceniono osoby, z których profilów wynikało, że często podróżują, mają wielu znajomych i różnorodne zainteresowania. Zdjęcia z imprez niekoniecznie zadziałały na niekorzyść ocenianego. Kierujący zespołem badaczy Don Kluemper powiedział, że takie fotografie sprzyjały postrzeganiu danej osoby jako otwartej i przyjacielskiej.

Kluemper dodaje, że Facebook sprawdza się jako narzędzie oceny kandydatów do pracy. Wiarygodności profilów służy fakt, że trudno na portalu zbudować profil całkowicie zafałszowujący osobowość i styl życia. Wymagałoby to współpracy bardzo wielu znajomych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas