FBI wykorzystało komunikator, aby ująć ponad 800 przestępców

Ponad 800 podejrzanych osób zostało zatrzymanych w ramach projektu Trojan Shield. Agenci FBI wykorzystali spreparowany, rzekomo szyfrowany komunikator, który stał się popularny wśród przestępców trudniących się sprzedażą narkotyków i broni.

Operacja Trojan Shield
Operacja Trojan ShieldAFP

Od 2019 roku międzynarodowa siatka organów ścigania, w tym agenci FBI ściśle monitorowali wiadomości pomiędzy gangami przestępczymi. Wszystkie z nich były wysyłane za pośrednictwem aplikacji ANOM - spreparowanego, szyfrowanego komunikatora. Wiadomości te były z kolei odczytywane i kopiowane przez FBI i Europol.

Amerykańscy agenci pochwalili się, iż byli w stanie namierzyć 300 zorganizowanych gangów przestępczych w ponad 100 krajach, przechwytując 12 tys. wiadomości. Celem korzystania z platformy ANOM było uzyskanie dostępu do globalnych organizacji przestępczości zorganizowanej, które handlowały narkotykami oraz prały pieniądze na masową skalę.

Podczas aresztowań FBI zabezpieczyło również luksusowe pojazdy oraz gotówkę.

Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Amerykanie stworzyli specjalną sieć i rozpropagowali urządzenia z komunikatorem ANOM. Te mogły być wykorzystane tylko i wyłącznie do komunikacji za pomocą jednego programu - nie odbierały one innych wiadomości i nie dało się z nich dzwonić.

To dało przestępcom ogromne poczucie bezpieczeństwa, które zostało skrzętnie wykorzystane.

"Wynalazki, które zmieniły świat": CzołgIplaIPLA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas