Google jest nielegalne

Grupa organizacji zajmujących się ochroną prywatności, wśród nich World Privacy Forum, Electronic Privacy Information Center (EPIC) oraz American Civil Liberties Union of Norther California, wystosowała list do prezesa Google Erica Schmidta. W liście tym twierdzą, że witryna Google działa... niezgodnie z prawem.

article cover
AFP

W przypadku Google odnośnik do polityki ochrony prywatności znajduje się na podstronie "O nas". Ponadto firma twierdzi, że bardzo łatwo jest znaleźć tę informację korzystając z wyszukiwarki. Takie tłumaczenie nie przekonuje Marka Rotenberga z EPIC.

- Przez dwadzieścia lat byłem wykładowcą prawa o ochronie prywatności i zawsze sprzeczaliśmy się na ten temat. Myślę jednak, że intencją ustawodawcy było, żeby informacje o polityce ochrony prywatności były dostępne z poziomu strony głównej. A najlepszym dowodem na to jest chociażby postępowanie wszystkich firm, które zamieszczają link właśnie na stronie głównej - mówi Rotenberg.

Dyskusja na temat odnośnika toczy się od pewnego czasu. Larry Page, jeden z założycieli Google stwierdził, że nie chce, by znalazł się on na stronie głównej, gdyż straci ona przez to na uroku.

Jednak o tym, że link powinien właśnie tam się znajdować jest przekonana także szefowa kalifornijskiego Biura Ochrony Prywatności.

[Umieszczenie tam odnośnika - red.] to standardowe postępowanie - mówi Joanne McNabb.

Biuro pani Nabb nie ma jednak żadnej władzy. Zmusić Google do umieszczenia odnośnika może sąd na wniosek prokuratora stanowego lub innych osób.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas