Happening w Internecie

GPS-Trans 2" to tytuł projektu artystycznego, który zostanie zrealizowany w czwartek wieczorem w Krakowie i którego bezpośrednią transmisję będzie można śledzić w Internecie.

Wykonawcami projektu będą: Marek Chołoniewski, Marcin Wierzbicki, Łukasz Guzek, Jan Chołoniewski i Ryan Ingebritsen. "GPS-Trans 2" jest projektem realizowanym w ramach GPS-Art - dziedziny sztuki polegającej na wywoływaniu zdarzeń artystycznych poprzez ruch w otwartej przestrzeni.

Punktem wyjścia do zdarzeń artystycznych stają się pomiary parametrów obiektów poruszających się w przestrzeni. Pomiary te są dokonywane z wykorzystaniem urządzenia GPS-12 (Global Position System) oraz telefonii komórkowej.

GPS-12 określa swe położenie na podstawie pozycji 12 satelitów zawieszonych nad północną półkulą Ziemi. Urządzenie jest stosowane w nawigacji. Określa interaktywnie wiele parametrów topograficznych, m.in. położenie geograficzne (w skali od 10 m do tysięcy kilometrów), wysokość nad poziomem morza czy prędkość.

W projekcie "GPS-Trans 2" wykorzystana zostanie przestrzeń miejska Krakowa. Mapa miasta stanowić będzie partyturę kompozycji. Wykonawcą utworu będzie samochód z zainstalowanym systemem GPS-Phone, który będzie przemierzał ulice Krakowa.

Podczas przejazdu samochodu rejestrowane będą, a następnie przekazywane, m.in. jego położenie i prędkość. Lokalizacja samochodu odbywać się będzie za pomocą pomiarów dokonywanych na żywo poprzez GPS-12. Dane te będą filtrowane i przetwarzane przez przenośny komputer, a następnie przekazywane bezprzewodowo przez telefon komórkowy na serwer.

Przekaz danych będzie wyzwalał wcześniej nagrane odgłosy różnych rejonów miasta oraz dźwięki z tych rejonów, przez które samochód będzie akurat przejeżdżał. Powstałe w ten sposób dwa strumienie dźwięków będą poddawane artystycznej transformacji w studiu.

Dźwiękom będą towarzyszyły filmowe, fotograficzne i graficzne obrazy kompletujące - na zasadzie układanki - całą mapę miasta. Powstająca w ten sposób audiowizualna mapa miasta będzie transmitowana publicznie w krakowskim Bunkrze Sztuki w postaci projekcji audiowizualnej oraz transmitowana na żywo przez Internet - pod adresem "www.gpsart.z.pl".

Projekt "GPS-Art" jest realizowany w latach 2001-2002 jako seria działań artystycznych pod wspólną nazwą "GPS-Trans". Pierwszy etap projektu został zrealizowany w dniach 16-17 grudnia ubiegłego roku. Miał wówczas formę 12-godzinnej kompozycji internetowej transmitowanej w czterech 3-godzinnych blokach. "Dźwiękową Mapę Miasta" i okolic tworzyło wówczas na żywo 16 telefonów komórkowych przekazujących dźwięki z różnych rejonów miasta. Dźwięki te były poddawane przetworzeniom w studiu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas