Internet: 1800 ataków na minutę

Użytkownicy internetu są narażeni na średnio 108 035 cyberataków w ciągu godziny. W 2011 roku cyberprzestępcy wykorzystali łącznie 4 073 646 domen w celu przeprowadzania ataków sieciowych - wynika ze statystyk Kaspersky Lab.

Internet to prawdziwy ocean cyberniebezpieczeństw
Internet to prawdziwy ocean cyberniebezpieczeństwstock.xchng

Internet stał się nieodzownym elementem codziennego życia: wykorzystujemy go w pracy, robimy zakupy online, korzystamy z usług bankowości internetowej, komunikujemy się ze znajomymi za pośrednictwem sieci i gramy w gry online. Trzeba jednak pamiętać, że internet jest główną "bramą", poprzez którą szkodliwe oprogramowanie przedostaje się do komputera. Ponadto, coraz częściej na największe ryzyko potencjalnej infekcji jesteśmy narażeni odwiedzając strony z treściami rozrywkowymi, a nie - jak mogłoby się wydawać - zasoby przeznaczone dla dorosłych.

Analitycy z Kaspersky Lab przeanalizowali zasoby, na których mieściło się najwięcej szkodliwych odsyłaczy, i stwierdzili, że najbardziej niebezpieczne są strony z filmami wideo (31 proc. szkodliwych odsyłaczy). Na drugim miejscu znalazły się wyszukiwarki - użytkownicy klikają szkodliwe odsyłacze bezpośrednio w wynikach wyszukiwania (22 proc. odsyłaczy jest potencjalnie niebezpiecznych). Na dalszym miejscu znalazły się portale społecznościowe (21 proc.). Na czwartej i piątej pozycji uplasowały się strony z treściami dla dorosłych oraz sieci reklamowe.

"Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują różne rodzaje legalnych portali w celu rozprzestrzeniania swoich programów. W tym celu tworzą strony na portalach społecznościowych, wykorzystując je do wabienia swoich ofiar, rozprzestrzeniania spamu w prywatnych wiadomościach i aktywnego komentowania popularnych filmów wideo oraz podobnych treści, łącznie z odsyłaczami do szkodliwego oprogramowania w wysyłanych wiadomościach" - wyjaśnia Jurij Namiestnikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Ryzyko, jakie stwarza szkodliwe oprogramowanie, można znacznie zredukować, stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa internetowego. Przede wszystkim nie wolno klikać odsyłaczy zawartych w wiadomościach pochodzących z nieznanych źródeł, przed podaniem informacji osobistych zawsze należy sprawdzić autentyczność adresu internetowego w pasku przeglądarki oraz wykorzystywać jedynie oryginalne oprogramowanie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas