Internet: Dzieci mądrzejsze od rodziców

Co ósme dziecko w Polsce doznało przykrości korzystając z internetu. Zagrożeń jest dużo, ale większość dzieci, które ich doświadczają, umie sobie z nimi emocjonalnie poradzić. Niepokój budzi natomiast niska świadomość rodziców - alarmują naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dzieci są bardziej świadome zagrożeń internetu niż rodzice Fot. Steve Woods
Dzieci są bardziej świadome zagrożeń internetu niż rodzice Fot. Steve Woodsstock.xchng

Takie wnioski płyną z zakończonego, drugiego etapu europejskiego projektu badawczego EU Kids Online. Uczestniczyło w nim 25 krajów. Jego celem jest dostarczenie rzetelnych danych dotyczących doświadczeń i zwyczajów dzieci oraz ich rodziców w zakresie ryzykownego i bezpiecznego korzystania z internetu. Projekt umożliwi stworzenie rekomendacji dla polityki społecznej i uwrażliwienie rodziców na problem, jaki stanowią zagrożenia internetowe.

Raport pokazuje, że z internetu korzystają coraz młodsze dzieci. Średni wiek w Polsce to 9 lat, 7 lat w Szwecji, 8 lat w kilku innych krajach północnej Europy i Wielkiej Brytanii. Prawie co czwarte dziecko kontaktuje się z nieznajomymi online, a co siódme widziało w internecie materiały związane z seksem. Co czternaste dziecko spotkało się twarzą w twarz z nieznajomym poznanym w sieci, natomiast co dwudzieste było ofiarą cyberbullyingu (było napastowane w internecie).

- Według przebadanych dzieci, powszechne zagrożenia istniejące w sieci przeważnie nie prowadzą do poważnych szkód - komentuje badania dr Lucyna Kirwil, która kieruje polskim zespołem badaczy. - Tylko dla niewielkiej liczby respondentów w wieku 9-16 lat napotkane w sieci negatywne doświadczenia wiązały się z negatywnymi emocjami - dodaje.

Częściej zagrożenia, rzadziej szkody

Co piąte dziecko w wieku 11-16 lat miało w internecie kontakt z treściami, które mogą szkodzić jego kształtującemu się systemowi wartości (nienawiść, samobójstwo, samouszkodzenia, anoreksja, narkotyki). Prawie co siódme dziecko otrzymało wiadomości o podtekście seksualnym. Badanie wykazało, że najbardziej przykrym spośród negatywnych internetowych doświadczeń jest bycie nękanym przez innych.

Z drugiej strony jest to problem, który w małym stopniu dotyczy dzieci w internecie, bo napotyka na niego tylko 5 proc. najmłodszych. Natomiast znacznie częściej występują inne zagrożenia. W polskim badaniu aż 41 proc. dzieci podało, że podczas korzystania z internetu miały takie negatywne doświadczenia, jak: zetknięcie się z pornografią albo z innymi potencjalnie szkodliwymi dla ich rozwoju materiałami zamieszczanymi w sieci przez użytkowników internetu oraz odebranie wiadomości napastliwych czy z podtekstem seksualnym.

Mimo to większość z tych dzieci nie doznało z tego powodu przykrości czy przykrych emocji. Spośród dzieci, które doznały zagrożeń internetowych związanych z zawartością o treści seksualnej tylko część (22 proc.) podaje, że przeżyło z tego powodu przykrość, niepokój lub poczucie winy.

Niewiedza rodziców

Rodzice dzieci, które miały negatywne doświadczenia w internecie, bardzo często nie są świadomi zagrożeń, które ich dzieci napotykają (większość rodziców dzieci napastowanych w internecie nie zdaje sobie z tego sprawy). - Jednym z powodów jest znaczna prywatność komunikacji internetowej dzieci. Ponad 60 proc. badanych korzysta z internetu w swoim pokoju, a ok. 40 proc. przez telefon komórkowy - tłumaczy dr Kirwil.

Blokowanie niechcianych e-maili

Z zebranych danych wynika, że najmłodszym dzieciom jest najtrudniej poradzić sobie z kłopotliwymi i zagrażającymi treściami w sieci internetowej. Wprawdzie dzieci w wieku 11-16 lat opanowały wiele umiejętności potrzebnych do bezpiecznego korzystania z internetu (np. ustawianie prywatności, blokowanie niechcianych kontaktów), ale wciąż słabiej radzą sobie z blokowaniem niechcianych wiadomości.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas