Internet jednak nie ogłupia?

Rozpowszechnianie się internetu i serwisów społecznościowych nie czyni ludzi głupszymi. Co więcej, u niektórych można wręcz zauważyć poprawę zdolności czytania i pisania - dowodzą badania przeprowadzone w USA.

Korzystanie z internetu wcale nie musi ograniczać zdolności umysłowych
Korzystanie z internetu wcale nie musi ograniczać zdolności umysłowychAFP

W ramach badania, 895 ekspertów w dziedzinie internetu i obserwatorów zostało poproszonych o udzielenie odpowiedzi na pytania związane z siecią.

76 proc. respondentów zgodziło się z następującym stwierdzeniem: " Do 2020 użytkowanie internetu polepszy ludzkie zdolności umysłowe. Otrzymawszy bezprecedensowy dostęp do ogromnej ilości informacji, ludzkość zmądrzeje. Nicholas Carr mylił się: Google nie zrobi z nas idiotów".

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Carr to pisarz i publicysta, który zasłynął artykułem "Is Google Making Us Stupid?: What the Internet is doing to our brains" ("Czy Google nas ogłupia?: Co Internet robi z naszym mózgiem"). W swym artykule dowodził, że technologie Google pozbawiają ludzi niezależnego myślenia. Artkuł, który pojawił się latem 2008 roku w miesięczniku "Atlantic" wywołał wiele dyskusji i komentarzy na całym świecie.

65 proc. badanych ekspertów poparło stwierdzenie, mówiące iż do 2020 roku okaże się, że "Internet rozwinął umiejętności czytania, pisania i stosowania wiedzy". Zaledwie 32 proc. respondentów wyraziło przekonanie, że internet pogorszy wszystkie te umiejętności.

Większość uczestników badania (62 proc.) wyraziło nadzieję, że internet pozostanie takim , jakim wymyślili go twórcy, a rozprzestrzenianie informacji będzie następować bardzo swobodnie i bez komplikacji. Jednak część ekspertów (33 proc.) nie podzieliło tego optymizmu. Wyrazili oni obawy, iż sieć przejdzie pod kontrolę niektórych organizacji.

Zdania dotyczące zachowania anonimowości w sieci są podzielone. 55 proc. respondentów przekonuje, że użytkownicy nadal będą mogli kontaktować się ze sobą incognito, ale 41 proc. badanych zapowiedziało, że do 2020 takie możliwości zostaną w znacznym stopniu ograniczone.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas