Internet pomaga na głowę
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli, że biegłe w posługiwaniu się komputerem osoby w średnim wieku i starsze surfując po internecie wyzwalają w mózgu obszary odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i rozumowanie, informuje "Rzeczpospolita".
- Wyniki jakie uzyskaliśmy są zachęcające. Stale rozwijające się technologie maja pozytywny wpływ psychologiczny na osoby w średnim wieku i starsze - powiedział prof. Gary Small z Semel Institute of Neuroscience and Human Behavior na Uniwersytecie Kalifornijskim, główny autor studium, jakie ukazało się w magazynie American Journal of Geriatric Psychiatry.
- Surfowanie po internecie pobudza aktywność mózgu, która prowadzi do poprawienia funkcjonowania tego organu. Nie od dziś wiadomo, że wraz ze starzeniem się komórki nerwowe tracą swą aktywność, a sam mózg powoli traci objętość, nie mówiąc o chorobach zwyrodnieniowych, które wpływają na postrzeganie - dodaje Small.
Naukowcy prowadzili badania w grupie 24 ochotników w wieku od 55 do 76 lat, bez żadnych dolegliwości neurologicznych. Uczestników badań podzielili na dwie grupy. Jedna z nich miała doświadczenie i korzystała uprzednio z internetu, podczas gdy pozostali nie mieli takich doświadczeń. Wiek, płeć i poziom wykształcenia w obu grupach był podobny.
Skanowanie mózgu podczas przeszukiwania internetu ujawniło wielką różnicę między grupami. U tych, którzy dotychczas nie mieli doświadczeń z internetem aktywność mózgu była podobna do tej jaka wystąpiła przy czytaniu. Ale u tych , którzy mieli doświadczenie z posługiwaniem się komputerem w sieci największa aktywność ujawniła się w płacie czołowym, także skroniowym oraz w strukturze zwanej zakrętem obręczy. Te obszary mózgu odpowiedzialne są za podejmowanie decyzji i rozumowanie.
- Naszym najważniejszym odkryciem, jest, że u przeszukujących internet uaktywniają się zupełnie inne obszary, niż podczas czytania, ale tylko u tych , którzy wcześniej mieli doświadczenie w tej dziedzinie - powiedział Small. Proste , codzienne przeszukiwanie sieci może poprawić funkcjonowanie mózgu, dowodzi też ,że jesteśmy w stanie uczyć się w średnim a nawet starszym wieku - dodał.