Jaka przyszłość czeka internet?

Jakie mamy obawy związane z internetem? Czy boimy się, że nasze zachowania są analizowane przez różnego rodzaju korporacje? Odpowiedź na te oraz wiele innych pytań można znaleźć w wynikach badań przeprowadzonych w maju tego roku przez Microsoft.

Czy za 20 lat internet będzie wszechobecny czy może przestanie istnieć?
Czy za 20 lat internet będzie wszechobecny czy może przestanie istnieć?stock.xchng

Numerem jeden na liście potrzeb użytkowników jest poprawa jakości kontentu. 80 proc. Polaków życzyłoby sobie, aby zawartość witryn - grafika, muzyka oraz filmy - były dostępne w wersji HD. Jesteśmy zdecydowanie zmęczeni "bylejakością". Oznacza to potrzebę poważnych zmian w wirtualnym świecie, który rozwijał się do tej pory w myśl hasła - ilość, a nie na jakość.

- Każdego dnia coraz więcej rozrywki w jakości HD jest dostępne w internecie, dlatego należy zapewnić użytkownikom sieci dostęp do coraz lepszego, szybszego i bardziej wydajnego oprogramowania - mówi Patryk Góralowski z polskiego oddziału Microsoft.

Niewiele mniej, bo 8 na 10 zapytanych o oczekiwania związane z siecią, wymieniło swobodną możliwość przeglądania witryn oraz serwisów, bez poczucia, że nasze wybory i preferencje mogą być zapamiętywane. Jak się okazuje niemal połowa Polaków (43 proc.), jest zmęczona takim stanem rzeczy. Zapytani o przyszłość internetu uważają, że do 2020 r. nie będzie już mowy o prywatności w wirtualnym świecie. Każda nowa aktywność zostanie odnotowana i zapisana. Także 71 proc. osób uważa, że korporacje do 2020 roku będą miały nieograniczony dostęp do wszelkich danych konsumentów.

Pyt. Zaznacz jedno zdanie dotyczące przyszłości internetu, które według ciebie spełni się w ciągu najbliższych 9 lat

materiały prasowe

Pyt. Mam nadzieję, że w przyszłości internet... (zaznacz wszystkie pasujące odpowiedzi)

materiały prasowe

Badania wykazały również, że 31 proc. zapytanych osób obawia się, iż tożsamość internetowa stanie się ważniejsza od życia w świecie rzeczywistym. Jednocześnie dwoje na pięciu (37 proc.) ankietowanych uważa, że internet będzie "znał" nas lepiej, a co za tym idzie sprawniej rozpoznawał nasze potrzeby i preferencje niż nasi życiowi partnerzy, a wynikać to będzie z wysokiego poziomu uzależnienia od sieci.

Polscy ankietowani powrócili także do szeroko dyskutowanego w Polsce problemu przyszłości prasy. Aż 40 proc. pytanych osób obawia się, iż w ciągu dekady gazety oraz magazyny będą dostępne już tylko w witrynach internetowych.

Pyt. Obawiam się, że w przyszłości internet... (zaznacz wszystkie pasujące odpowiedzi)

materiały prasowe

O zdanie na temat przyszłości internetu został także zapytany astrolog, Stefan Stedudd. Twierdzi on, że internet może dopiero osiągnąć punkt prawdziwego rozwoju swoich możliwości, po czym przestanie istnieć. Astrolog, w celu przewidzenia przyszłości sieci, stworzył specjalny horoskop w odniesieniu do daty komercyjnej premiery internetu, czyli 6 sierpnia 1991 roku.

- Okres gwałtownej przemiany sieci nastąpi w najbliższych latach, poczynając od 2012 i na 2017 roku kończąc - twierdzi Stenudd. Po tej przemianie internet będzie dalece wydajniejszy i użyteczny jako narzędzie do nauki i pracy, ale za to mniej skoncentrowany na rozrywce. W roku 2025 przejdzie powtórną przemianę, stając się niewyobrażalnie dużą encyklopedią, będąc przez to pewniejszym źródłem wiedzy. Stenudd dodał także, że przez kolejne lata internet przestanie liczyć się na rynku i zostanie zastąpiony przez inne rozwiązania technologiczne. We wczesnych latach 40. zostanie całkowicie "odłączony" i nie usłyszymy o nim przez co najmniej kolejne 15 lat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas