Już wiemy, którego dnia stycznia, Play uruchomi sieć 5G w Trójmieście

Operator oficjalnie ogłosił, że jako pierwszy w Polsce udostępni komercyjną sieć 5G już na początku 2020 roku w Gdyni. Teraz dochodzą do nas wieści, kiedy dokładnie się to stanie. Początek Nowego Roku będzie gorący w Play!

Okazuje się, że będzie to znacznie szybciej, niż się wszystkim wydawało. Play ma bowiem uruchomić technologię 5G i przedstawić ofertę dla klientów już 7 stycznia, czyli za 2 tygodnie. Operator posiada w Trójmieście 100 stacji bazowych 4G/LTE. To bardzo dużo. Są one modyfikowane z myślą o 5G.

Na początek w Gdyni sieć 5G będzie funkcjonować na częstotliwości 2100 MHz, czyli tej, na której obecnie funkcjonuje 4G/LTE. Po Gdyni nadejdzie czas na Gdańsk i Sopot. W efekcie tego, nie dość, że Play ogłosi się pierwszą firmą, która w Polsce zaoferuje 5G dla zwykłych użytkowników, to jeszcze nie będzie musiała cierpliwie czekać do wakacji na aukcje związane z częstotliwościami 3400-3800 MHz.

Reklama

Operator ma dysponować routerami Huawei 5G CPE Pro 2 z modemem 5G Balong 5000, a także oferować klientom smartfony obsługujące sieć 5G, takie jak: Huawei Mate 20 X 5G, Huawei Nova 6 5G i Honor V30. W tej chwili w zasięgu sieci 4G/LTE z częstotliwością 2100 MHZ znajduje się ok. 47 procent Polaków. Oznacza to, że właśnie tyle może niebawem łączyć się z siecią 5G, która będzie bazować na tych nadajnikach.

Oczywiście miejmy tutaj pełną świadomość, że początkowy rozwój 5G w naszym kraju, również technologia oferowana przez Play, nie będzie oferowała pełnych prędkości dostępu do globalnej sieci 5G. Do tego potrzebne są specjalne nadajniki stworzone z myślą o sieci przyszłości i wyższe częstotliwości (3400-3800 MHz), które mają zostać wdrażane w Polsce w drugiej połowie 2020 roku.

Źródło: GeekWeek.pl/Play/ / Fot. MaxPixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama