Klikałeś ostatnio w wiadomość od Poczty Polskiej? Twój komputer być może stał się zombie

Eksperci z firmy ESET ponownie ostrzegają przed fałszywymi mailami rozsyłanymi przez cyberprzestępców podszywających się pod Pocztę Polską. W kolejnej fali fałszywych wiadomości, oszuści wabią swoje ofiary wiadomością o niedostarczonej przesyłce. Nieostrożne kliknięcie w link zamieszczony w mailu może skończyć się dla użytkownika przyłączeniem jego komputera do tzw. sieci zombie – czyli grupy komputerów, które bez wiedzy i zgody właścicieli wykonują polecenia cyberprzestępców.

Fałszywy mail od osoby podszywajace się pod Pocztę Polską
Fałszywy mail od osoby podszywajace się pod Pocztę Polskąmateriały prasowe

Kliknięcie w link załączony do wiadomości pułapki przenosi na stronę, która rzekomo pozwala śledzić przesyłkę Poczty Polskiej. Przepisanie kodu widocznego na stronie uruchamia pobieranie pliku. Strona obiecuje, że będzie to dokument przewozowy. W rzeczywistości plik jest koniem trojańskim.

Zagrożenie, które może pobrać użytkownik, ESET wykrywa jako Win32/ServStart.AD. Złośliwe oprogramowanie będące koniem trojańskim potrafi przeprowadzać ataki typu DoS/DDoS, które polegają na atakowaniu serwera udostępniającego np. stronę sklepu internetowego. Atak może polegać na przeciążeniu wspomnianego serwera ogromną liczbą jednoczesnych prób łączenia się z nim przez wiele różnych urządzeń. W ten sposób strona sklepu internetowego staje się niedostępna. Koń trojański również regularnie odpytuje zdalny serwer, zarządzany przez cyberprzestępcę, o polecenia, aby następnie je wykonać.

- W przypadku wspomnianych wiadomości mailowych z pułapką już adres nadawcy nie przypomina prawdziwego adresu internetowego Poczty Polskiej. To samo dotyczy adresu strony internetowej, na którą zostajemy przekierowani po kliknięciu w odsyłacz. Natomiast w samej wiadomości znajdują się wyrazy pisane zarówno z wykorzystaniem polskich znaków diakrytycznych jak i bez nich. Warto zwracać uwagę na takie szczegóły i zawsze zachować szczególną ostrożność, gdy próbuje się nas nakłonić do pobrania i otwarcia nieznanego pliku - radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Strona, na którą zostaje przekierowany użytkownik po kliknięciu w link. Po przepisaniu kodu, nastąpi pobieranie złośliwego oprogramowaniamateriały prasowe
INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas