Konkurencja dla Wikipedii

Encyklopedia Britannica chce stworzyć internetową społeczność złożoną z czytelników i ekspertów, którzy mieliby publikować artykuły na właśnie tworzonej platformie.

article cover
AFP

Zarejestrowani użytkownicy otrzymają do dyspozycji online'owy edytor, za którego pomocą będą mogli pisać i publikować artykuły pod swoim nazwiskiem. Zainteresowani mogą edytować już istniejące artykuły, eseje i prezentacje multimedialne. Tego rodzaju twórczość ma towarzyszyć głównym artykułom encyklopedii, która również w przyszłości ma być opracowywana przez ekspertów i nadal stosować ostre kryteria dotyczące poziomu merytorycznego treści. Mimo to jednak użytkownicy będą mogli zgłaszać poprawki, aktualizacje i uzupełnienia, które następnie zostaną sprawdzone i być może włączone do oficjalnej części encyklopedycznej.

Ukazująca się od 1771 roku encyklopedia ma wersję internetową od listopada 1999 roku i początkowo można było korzystać z niej nieodpłatnie. Niecałe dwa lata później darmowy dostęp ograniczono. Obecnie roczny abonament kosztuje 51, a miesięczny 6,29 euro.

Internetowa encyklopedia Wikipedia pojawiła się w sieci w styczniu 2001. Podobne plany jak Britannica miało w lutym tego roku niemieckie wydawnictwo Bibliographisches Institut & F.A. Brockhaus AG, które zamierzało wycofać się z publikowania swojej encyklopedii w formie papierowej i udostępniać ją tylko w internecie. Jednak w 2007 roku musiało pogodzić się ze spadkiem obrotów o 14 milionów euro (do 107 milionów), zrezygnowało ostatecznie z tych planów.

Zamiar stworzenia własnej platformy wiedzy w grudniu ubiegłego roku zaprezentował wyszukiwarkowy gigant - Google. Podobnie do planów Britanniki, a odmiennie niż w przypadku Wikipedii, artykuły mają ukazywać się pod konkretnym nazwiskiem. Encyklopedia Britannica planuje ponadto wprowadzenie bliżej nieokreślonego systemu wynagrodzeń dla autorów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas